Kanada mění azylový systém, možná zruší víza

Ottawa - Kanada mění a z části zpřísňuje svůj azylový systém. Reformu azylové politiky schválil tento týden parlament a podle webových stránek ministerstva přistěhovalectví jí dala souhlas i generální guvernérka. Většina změn začne platit v průběhu roku a půl. Nová a přísnější azylová legislativa pootevírá dveře ke zrušení kanadských víz pro občany Česka i dalších států, pro které Ottawa zavedla vízovou povinnost. Kanada jednostranně obnovila víza pro Čechy loni v červenci kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl. Vysloužila si tím kritiku Česka i EU. Kanaďané pak i pod tlakem Prahy a Bruselu začali pracovat na změnách svého azylového systému. Právě ten je do značné míry považován za jeden z důvodů, proč za oceán mířilo z Česka hodně žadatelů o azyl, hlavně z řad Romů.

Azylový systém Kanady byl obecně považován za snadno zneužitelný. Lidé, kteří žádali o azyl nepodloženě, měli možnost zůstat při zdlouhavém řízení v Kanadě i roky. Kanadští politici v průběhu minulého roku opakovaně přiznávali, že systém je pod velkým náporem a je přetížený. To prý znemožňovalo efektivně vyřídit žádosti lidem, kteří byli ve své vlasti skutečně vystaveni pronásledování. Vedoucí představitelé země zároveň uváděli, že bez změny azylového systému zrušení víz nebude možné.

Nová reformní legislativa mimo jiné umožňuje úřadům rychleji zpracovat žádosti, které zjevně pocházejí od žadatelů, kteří azyl skutečně nepotřebují a systém zneužívají. Tyto osoby, které se svou žádostí neuspějí, budou muset území Kanady rychle opustit. A to zřejmě v průběhu několika mála měsíců.

Nový systém by měl rychleji vypovědět falešné žadatele

„Kanada má jeden z nejštědřejších uprchlických systémů na světě. Tyto reformy povedou k rychlejší ochraně obětí mučení a pronásledování a k rychlejšímu vypovězení lidí, kteří o azyl žádali neúspěšně včetně těch, kteří se snaží zneužít velkorysost Kanady,“ uvedl ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney. Neúspěšní žadatelé prý budou moci stejně jako dříve podat proti zamítnutí své žádosti odvolání. Jejich žádost ale bude posuzována přednostně a bude se o ní rozhodovat rychleji. Rychleji se bude rozhodovat i o žádostech pocházejících od občanů z předem označených zemí. Podle ministra jde o nový nástroj, který umožní řešit „vlny falešných žádosti o azyl z bezpečných a demokratických zemí“. Kanaďané tím prý během pěti let údajně ušetří až dvě miliardy dolarů.

Peníze, které zreformovaný systém ušetří, poputují ke skutečným uprchlíkům, kteří pomoc v Kanadě opravdu potřebují. Více pomoci by se prý mělo dostat například uprchlíkům z Iráku a disidentům z Íránu nebo lidem, kteří jsou ve své vlasti pronásledováni kvůli své sexuální orientaci. Kanada uplatňuje ze zemí EU vízovou politiku také vůči Rumunům a Bulharům. Zvažovala prý i zavedení víz pro Maďary. Z neevropských států Ottawa zavedla vízovou povinnost mimo jiné vůči Mexiku.