Zemřel ideolog Hizballáhu

Bejrút - Nejvýznamnější šíitský duchovní vůdce v Libanonu ajatolláh Muhammad Husajn Fadlalláh zemřel ve věku 74 let. Patřil ke klíčovým postavám, které v roce 1982 stály u zrodu militantního hnutí Hizballáh. Byl považovaný i za jeho ideologa. Fadlalláh ostře kritizoval americkou politiku na Blízkém východě. V roce 1979 také podporoval islámskou revoluci v Íránu.

Fadlalláh uplynulé dva týdny strávil v nemocnici v Bejrútu. Jeho stav se zhoršil v pátek, když se ke komplikacím způsobeným onemocněním ledvin přidalo vnitřní krvácení.

Fadlalláh jako ostrý kritik Spojených států v minulosti odsuzoval politiku USA na Blízkém východě a především jejich přátelské vztahy s Izraelem. V šíitských náboženských kruzích byl znám rovněž díky svým umírněným názorům především vůči ženám. Stoupence nacházel kromě Libanonu také v Iráku, odkud pocházel.   

Fadlalláh byl rovněž považován za mentora a duchovního vůdce proíránského fundamentalistického militantního hnutí Hizballáh, založeného v roce 1982 s podporou íránských revolučních gard. S hnutím údajně spolupracoval především v prvních letech jeho existence. On i skupina to však popřeli.