Pomůže Mexickému zálivu velryba, co odsává ropu z moře?

Washington - Americká pobřežní stráž testuje speciálně upravený tchajwanský tanker, který dokáže přefiltrovat obrovské množství vody smíchané s ropou. Loď by v případě úspěšných zkoušek měla čistit vodu v Mexickém zálivu. Tam po havárii plošiny Deepwater Horizon z 20. dubna stále unikají miliony litrů ropy denně.

S délkou přes 330 metrů je tanker největší svého druhu na světě a nese příznačné jméno – velryba. Loď je přestavěná na obří čističku a je schopná průduchy na přídi nasát každý den 79 milionů litrů znečištěné vody a odfiltrovat z ní ropu. „Chceme ji použít v oblasti u poškozeného vrtu, kde bude její práce nejefektivnější. Musíme se ale přesvědčit, jak funguje,“ říká bývalý admirál americké pobřežní stráže Thad Allen. Americká pobřežní stráž chce superčističku testovat do pondělí, pak by se mohla vydat do ropou nejvíc zamořené oblasti. 

Z poškozeného vrtu od dubnové havárie stále vytéká do moře zhruba 5 až 10 milionů litrů ropy denně. Asi 4 miliony litrů odčerpává společnost BP pomocí speciálního krytu. Surovinu také na hladině likviduje pobřežní stráž řízenými požáry a část rozkládají dispergátory rozprašované na skvrnu z letadel.

Video Zachrání tanker Mexický záliv?
video

Zachrání tanker Mexický záliv?

Po několikadenní přestávce kvůli hurikánu Alex mohly znovu vyrazit na znečištěné pláže Louisiany čisticí týmy. Ropa vyvrhovaná mořem na pobřeží stále ohrožuje stovky druhů živočichů. „Ropa zasáhla oblast velkou desítky tisíc čtverečních mil. Došlo tam k obrovským změnám. Potravinový řetěz je narušený, zvířata se stěhují z míst, kde původně žila. Je to, jako by tam vypukl lesní požár,“ vysvětluje biolog Moby Solangi. 

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru teď zkoumá, kam se s největší pravděpodobností ropná skvrna bude posouvat. S využitím modelů, založených na záznamech směru větru a mořských proudů za posledních 15 let, teď odhadli, že ropa v podobě asfaltových sraženin skončí na ostrůvcích kolem Floridy a v oblasti Miami. 

Ohrožený je i turistický ruch. Oblasti pověstné svými písčitými plážemi a mokřady plnými života se kvůli unikající ropě proměnily k nepoznání a po rybářích pociťují následky havárie na svých peněženkách i hoteliéři. V některých letoviscích zaznamenali pokles návštěvnosti oproti předchozím sezonám o více než 95 procent.

Ropa zasáhla pláže u Mexického zálivu
Ropa zasáhla pláže u Mexického zálivu