Kuba propustí politické vězně

Havana – Kubánská katolická církev dnes oznámila, že se Havana chystá propustit 52 politických vězňů. Pět hned a další pak během příštích měsíců. Kubánská vláda by měla vězňům údajně umožnit vycestovat ze země. Zpráva přišla po schůzce prezidenta Raúla Castra s havanským kardinálem Jaimem Ortegou a s ministry zahraničí Španělska a Kuby Miguelem Ángelem Moratinosem a Brunem Rodríguezem.

Pokud by kubánská vláda skutečně propustila víc než 50 aktivistů, šlo by o největší propuštění politických vězňů od návštěvy papeže Jana Pavla II v roce 1998. A také důkaz, jak moc potřebuje Kuba Evropskou unii i Spojené státy.

Všichni, jichž se opatření týká, patří mezi 75 opozičních aktivistů, kteří byli uvězněni při velkém zátahu proti opozici v roce 2003. Někteří z nich byli tehdy odsouzeni i na víc než 20 let za mřížemi. Kuba se proto dostala pod mezinárodní tlak, který vyvrcholil v roce 2003, kdy ve vězení kvůli hladovce zemřel disident Orlando Tamayo. Další vězněný disident, Guillermo Farinas, teď leží v kritickém stavu v nemocnici.

Video Reportáž Adama Kautského
video

Reportáž Adama Kautského

Reportáž Adama Kautského

8.7.2010, UD

Kuba propustí vězně

Studio ČT24 - Kuba propustí vězně

Jaime Ortega, kubánský kardinál a vyjednavač:

„Dosáhli jsme důležitého výsledku. Jenom věřím, že vláda dodrží scénář, na kterém jsme se dohodli.“

Slíbené propuštění vězňů je podle všeho výsledkem politického tlaku španělského ministra zahraničí, který je v Havaně na návštěvě. Hlavním cílem cesty bylo naléhat na kubánskou vládu, aby k politickým vězňům zaujala humánnější postoj. Jestli diplomacie slavila opravdový úspěch, ale ukážou až následující měsíce.

Počet politických vězňů na Kubě klesl podle organizací na ochranu lidských práv od začátku roku ze dvou stovek na 167. Když před čtyřmi lety přebíral současný prezident Raúl Castro moc od svého bratra Fidela, byl ve vězení dvojnásobek disidentů. Podle komise ale současná vláda nahrazuje dlouhé věznění jinými formami politické represe.