V čele Polska se dnes vystřídali tři lidé

Varšava - Polský Sejm, dolní komora parlamentu, si dnes večer do svého čela zvolil dosavadního šéfa poslaneckého klubu vládní Občanské platformy (PO) Grzegorze Schetynu. Polsko tak zažilo mimořádný den, Schetyna se totiž za posledních asi deset hodin stal třetím politikem, který převzal prezidentské pravomoci. Nezvyklou situaci v čele země zapříčinilo dubnové letecké neštěstí, při kterém u západoruského Smolensku zahynul prezident Lech Kaczyński. Po jeho tragické smrti převzal povinnosti hlavy státu tehdejší předseda dolní komory parlamentu Bronislaw Komorowski.

Dnes ráno se ale Komorowski, který v neděli vyhrál předčasné prezidentské volby, vzdal postu maršálka Sejmu i poslaneckého mandátu. Od půl deváté ráno tak podle polské ústavy povinnosti hlavy státu přešly na předsedu Senátu Bogdana Borusewicze. Borusewicz, který plnil povinnosti hlavy státu nejkratší dobu v dějinách Polska, prohlásil, že se těší na to, jak si nad ním budou muset v budoucnosti lámat hlavu lidé řešící různé kvízy.

Bronislaw Komorowski prezidentskou přísahu složí pravděpodobně v první polovině srpna.

Faktickou moc má sice v Polsku vláda, prezident ale může vetovat zákony a má vliv na zahraniční a bezpečnostní politiku země. Komorowski během svého působení ve funkci hlavy státu podepsal například zákon omezující kouření v restauracích nebo schválil změny ve fungování Institutu národní paměti, který odhaluje a analyzuje citlivé otázky druhé světové války a komunismu. Navrhl také nového guvernéra Polské národní banky, kterým se stal bývalý premiér Marek Belka.