Syn vyhoštěných ruských agentů chce zůstat v Americe

Moskva/Washington – Největší výměna zajatých špionů od dob studené války je u konce. Letoun s dvojicí prozápadních agentů z Ruska přistál v noci na dnešek v Americe. Další dva špioni zůstali ve Velké Británii. Z Vídně odletělo do Moskvy deset odhalených agentů Kremlu. Objevují se ale dohady, že celá akce byla rozehrána podstatně dřív, než se o ní dozvěděla veřejnost. Otázkou také stále zůstává osud potomků špionů. Syn ruských agentů už se například rozhodl, že chce zůstat v Americe.

Sedmnáctiletý syn Vicky Pelaezové, americko-peruánské manželky ruského agenta Michaila Vasenkova, už oznámil, že chce zůstat se svým nevlastním bratrem. Syn Pelaezové z prvního manželství Waldo Mariscal, kterému je 38 let, je architektem. Všichni dosud žili v Yonkers, nevelkém severním předměstí New Yorku.

O bydlení ovšem nyní přijdou, protože ho financovala ruská tajná služba a byl zabaven. „Pokud chtějí, můžou děti své rodiče následovat. Pokud ne, můžou zůstat tady,“ uvedla obhájkyně Vasenkova Genesis Pedutová.

Video Reportáž Adama Kautského
video

Reportáž Adama Kautského

Veškerý majetek ruských špionů zabavily americké úřady a obratem ho daly na prodej. „Nikdy jsem neprodával dům se špiónskou historií a myslím, že v New Jersey byste ani žádný podobný nenašli,“ komentuje to realitní agentka Chris Lanová.

U dětí agentů může dojít i k podkopání vlastní identity

Děti špionů ale podle psychologů mohou mít v životě problémy. Podle lékařů u nich může dojít i k vážným duševním otřesům a podkopání vlastní identity. „Jsou rozpačití, zahanbení, stydí se mezi svými vrstevníky. Nevědí, čemu a komu můžou věřit. Rodiče nebyli těmi, za které se vydávali. Nevědí, co všechno byla pravda a co zástěrka. Nevědí, jestli jsou Američané, nebo Rusové,“ domnívá se dětská psycholožka Zoya Simakhodská.

Osm z deseti ruských špionů jsou rodiči a mají děti různého věku. Nejmladšímu je teprve rok. O tom, jestli budou následovat své rodiče do Ruska nebo třetích zemí se zatím nerozhodlo.

Desítka ruských agentů, která byla zadržena na konci června, ve čtvrtek před newyorským soudem uznala svou vinu a byla vyhoštěna. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv souběžně podepsal milost pro čtyři osoby odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. Vše už ale mohlo být rozehrané podstatně dřív. Bílý dům měl mít podle zdrojů agentury AP pod dozorem ruské špiony už v době, kdy hostil Medvěděva. Nasvědčuje tomu i rychlé dosažení dohody o vzájemné výměně zadržených.

Biden: Dostali jsme čtyři velmi dobré špiony

Podle amerického viceprezidenta Joea Bidena mohou být Spojené státy spokojeny, i když „dostaly“ pouze čtyři špiony. „Dostali jsme čtyři velmi dobré (vyzvědače). A těch deset, byli tu dlouhou dobu, ale moc toho neudělali,“ řekl. Biden to uvedl v pořadu televizního moderátora a komika Jaye Lena.

Ruským špionům se v Moskvě dostalo jen vlažného přijetí

Deseti ruským špionům, které v pátek předaly Spojené státy Rusku, se v Moskvě dostalo zřejmě jen vlažného přijetí. Žádný z nich se během dneška nikde veřejně neobjevil a ruská státní média o jejich návratu neinformovala s vlasteneckým nadšením, jak bylo zvykem v podobných situacích během studené války. To může znamenat snahu Moskvy rychle ukončit aféru ze strachu před možným poškozením zlepšujících se americko-ruských vztahů.

Žádná ruská televize prý v pátek nepřenášela odpolední přistání letounu se špiony v Moskvě. Ruské noviny jsou prý sdílnější, ani jejich komentáře však neoplývají komplimenty, spíše o aféře hovoří s ironií.

Server BBC News nicméně poznamenal, že i bez velké slávy se mohou špioni těšit z toho, že všem byl nabídnut byt v Moskvě a penze ve výši 2 000 dolarů, tedy zhruba 40 tisíc korun, měsíčně. Nikdo z nich ale nemůže počítat s tím, že svůj příběh zpeněží. Podle dohody půjdou případné zisky z prodeje autorských práv přímo do americké státní kasy.