Za zakázané umění tvůrci výstavy tvrdě zaplatí

Moskva – Kontroverzní moskevská výstava Zakázané umění autorů Jurije Samodurova a Andreje Jerofejeva obsahovala podle dnešního soudního verdiktu urážky věřících a náboženskou nesnášenlivost. Expozice z března 2007, konaná v moskevském Sacharovském muzeu, chtěla upozornit na problematiku cenzury s pomocí nekonvenčního spojení náboženských symbolů s konzumní tematikou. S důraznou kritikou tehdy vystoupili zástupci pravoslavné církve, kteří některé projevy považovali za urážku lidské důstojnosti a vyznání. Vysokou pokutou tak končí jeden z ostře sledovaných procesů, o který se zajímali také obhájci lidských práv.

Zatímco prokurátor neúspěšně požadoval pro obžalované tři roky za mřížemi, soudkyně se je rozhodla potrestat pokutou 200 tisíc, respektive 150 tisíc rublů (přibližně 130 tisíc, respektive 98 tisíc Kč). Výstava ukázala jinde odmítnutá díla, kupříkladu obraz Krista s hlavou Mickeyho Mouse nebo s řádem Lenina na prsou. Vzápětí následovalo trestní oznámení od pravoslavného spolku „Národní chrám“, po kterém prokuratura zahájila stíhání za šíření náboženské a národnostní nenávisti.

Andrej Jerofejev, autor výstavy:

„Žádné rouhačství v tom nebylo. Obrazy naopak upozorňovaly, že náboženství ohrožuje konzum.“

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Za kurátory se postavili známí ruští umělci včetně malíře Ilji Kabakova, který se obrátil na prezidenta Dmitrije Medvěděva s prosbou, aby trestní stíhání organizátorů výstavy ukončil. „Odsuzující rozsudek bude verdiktem nad celým současným ruským uměním a dalším krokem k zavedení cenzury,“ uvedli autoři otevřeného dopisu a hlavu státu varovali, že odsouzení umělců by poškodilo pověst Ruska ve světě.

Ruská pravoslavná církev zažívá od rozpadu oficiálně ateistického Sovětského svazu velké obrození. Její stále těsnější propojení se státem vyvolává nejen u intelektuálů z řad umělců obavy. „Lidé potřebují svobodné umění, do něhož nebude mluvit stát ani církev,“ vyjádřil matematik Jurij Šichanovič. Samodurov v roce 2003 pořádal v Sacharovově muzeu výstavu „Opatrně, náboženství!“, kterou poničila skupina pravoslavných aktivistů. Ze stejného tábora zaznívají zlé hlasy i dnes. Stíhanou dvojici by prý mohl potkat stejný osud jako Annu Alčukovou spojenou s jinou kontroverzní výstavou. Ruská umělkyně se poté záhadně utopila v řece.

Z výstavy Zakázané umění
Z výstavy Zakázané umění
Více fotek
  • Z výstavy Zakázané umění autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1794/179327.jpg
  • Pravoslavní ultranacionalisté autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1794/179336.jpg
  • Z výstavy Zakázané umění autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1794/179331.jpg
  • Podporovatelé tvůrců výstavy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1794/179335.jpg