Kuba začala propouštět politické vězně, Fidel se objevil v televizi

Madrid - Ve španělském Madridu přistála první skupina kubánských politických vězňů, které tamní úřady pustily na svobodu i s rodinami. Havana slíbila, že dá milost postupně až 52 disidentům. Ve stejnou dobu se v kubánské televizi po delší době znovu objevil 83letý komunistický vůdce Fidel Castro. Mluvil o zahraniční politice. Důvod propuštění odpůrců režimu ale nezmínil.

Kubánské úřady slíbily svobodu celkem 52 politickým vězňům, kteří budou propuštěni v průběhu čtyř měsíců. Do Španělska jich dnes dorazilo prvních sedm. Během pobytu ve Španělsku si disidenti hodlají rozmyslet, jestli požádají o azyl v jiné zemi.

Sedmička vězňů označila své propuštění za začátek nové etapy pro budoucnost Kuby a všech Kubánců. „Doufáme, že ti, kteří zůstávají na Kubě, se budou moci těšit stejné svobodě jako my,“ píše se v jejich prohlášení.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Reportáž Josefa Pazderky

Události - 13. 7. 2010

Fidel Castro se objevil v televizi

Kuba propustila první vězně

Telefonát Lubici Zlochové

Ricardo Gonzalez Alfonso, propuštěný kubánský disident:

„Chci poděkovat španělské vládě za podporu jednání o našem propuštění. Děkuji katolické církvi i všem dalším, kteří nám pomohli na svobodu.“

Zatím budou bývalí vězni ve Španělsku v hotelu, dokud je španělské úřady nepřevezmou a nerozdělí je do záchytných táborů. V těch setrvají do doby, dokud nedostanou patřičná povolení k pobytu v zemi.

Začátkem měsíce se prezident Raúl Castro sešel s havanským kardinálem Ortegou a ministry zahraničí Španělska a Kuby. Jednal s nimi právě o propuštění vězňů. Španělsko nabídlo, že přijme ty propuštěné, kteří se k odchodu dobrovolně rozhodnou.

Všichni propuštění patří mezi opoziční aktivisty, které kubánský režim zatkl při velkém zátahu proti opozici v roce 2003. Kvůli údajnému spiknutí někteří z nich dostali až 28 let vězení. Jeden z vězňů, José Luis García Paneque, strávil během sedmi let vězení celých 17 měsíců na samotce.


Fidel Castro se objevil v televizi

Propuštění vězňů se časově shoduje s vystoupením bývalého vůdce ostrova Fidela Castra v televizní talk show. V poslední době je to už podruhé, co se Castro objevil na veřejnosti. V televizi obvinil Spojené státy, že jsou odpovědné za potopení jihokorejské korvety, které mohlo vyvolat válku mezi Severní a Jižní Koreou. Mluvil i o Íránu.

Na záběrech byl Fidel Castro oblečen do modré tréninkové soupravy, pod bundou měl kostkovanou košili. V některých chvílích podle AP „prokazoval obratnost vynikajícího řečníka, kterou byl dříve pověstný“, v jiných se zase na dlouhé okamžiky odmlčoval nebo jen četl z papírů.

Fidelovo vystoupení v pořadu Kulatý stůl bylo avizováno předem. Spekulovalo se, zda půjde o přímý přenos, nebo záznam. Ani nyní si zdroje nejsou zcela jisté, z určitých signálů však usuzují, že vystoupení bylo předtočeno v neděli. V předtočených rozhovorech se Fidel objevil na obrazovkách naposledy v červnu a září 2007.