Kritici hodnotí pozvání afrických vůdců jako falešné gesto, podle kterého Francie svým bývalým državám v Africe „udělila“ nezávislost. Dnešní společná účast je prý pokrytecká, neboť kolonie ve své době samy tvrdě bojovaly proti francouzskému útlaku. Ochránci lidských práv však ponejvíce naráží na minulé i současné politické poměry - ve státech Kamerun, Niger, Čad nebo Kongo. Podle listu Le Monde nelze popřít, že se v několika případech tamní vlády podílely na krvavých masakrech.




Telefonát Jana Pokorného
Telefonát Jana Pokorného
Z16: 14.7.2010
Reportáž Bohumila Vostala
Mezinárodní federace lidských práv (FIDH), zastřešující podobně orientované skupiny po celém světě, uvedla v dopise adresovaném prezidentu Nicolasi Sarkozymu „vážně znepokojení nad tím, že v delegacích některých zemí se mohou vyskytovat osoby odpovědné za vážná porušování lidských práv“.
„To, že nějaká armáda má krev na rukou, bohužel není neobvyklé. My ale hledáme jisté osoby, které mohly mít podíl například na mučení,“ řekl prezident Mezinárodní federace pro lidská práva v Paříži Michel Tubiana. Na prestižním pařížském bulváru v průběhu přehlídky pochodovalo celkem 400 afrických vojáků. Své zastoupení zde mělo 13 z celkem 14 bývalých francouzských kolonií. „Nechápu, proč toto datum využili k poctě armád symbolizujících útlak. Tito vojáci tam odpochodují, pak se vrátí domů, kde budou ohrožovat vlastní lidi,“ dodal opoziční středoafrický předák Elois Enguimate.
FIDH: Francie vzdává čest diktátorům, místo aby je stíhala
Podle autorů dopisu jde o značný paradox, pokud by během oslav národních hodnot „mělo být právě těmito hodnotami opovrhováno přítomností trýznitelů, diktátorů a ničitelů lidských práv“. Zástupci federace si v dopise také posteskli nad tím, že místo perzekuce podobných osob Francie s těmito lidmi oslavuje.
Gabonský aktivista Marc Ona přirovnal africké vůdce na oslavách státního svátku „k místodržícím, kteří se sešli s vrchním kolonizátorem Sarkozym, aby společně oslavili udržení Afriky v mezinárodní bídě“. Hlava Francie však rezolutně popřela obvinění z nějaké „koloniální nostalgie“. V reakci Sarkozy uvedl, že přítomnost afrických jednotek na státních oslavách Francie byla dokladem „pevného pouta krve“, která spojuje Francii s bývalými koloniemi. Připomněl, že během dvou světových válek zemřely za Francii tisíce vojáků z Afriky.
Minulostí je už naopak opulentní zahradní slavnost, která po přehlídce následovala pravidelně od 70. let. Letos ji prezident Sarkozy kvůli úsporám zrušil. Loni totiž pro 7 500 hostů přišla Francouze v přepočtu na 20 milionů korun.
Dobytí Bastily je považováno za počátek revoluce i symbolický akt vzniku moderní Francouzské republiky. V posledních letech se ustálil zvyk každoročně zvát cizí jednotky k účasti na průvodu městem.