Propuštěný íránský vědec se vrátil z USA domů

Teherán - Íránský jaderný vědec Šahram Amírí, kterého údajně loni unesly americké tajné služby, se vrátil do Íránu. Na teheránském letišti na něj čekala rodina včetně manželky a syna. Dvaatřicetiletý Íránec tvrdí, že ho před rokem unesla americká tajná služba, když byl na pouti v Saúdské Arábii. Ještě dnes chce na tiskové konferenci zveřejnit okolnosti svého únosu. Podle nejmenovaných zdrojů Američané získali od Amírího žádané podrobnosti o íránském jaderném programu, a tak ho propustili. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy to ale popírají.

Novinářům zopakoval, že byl před rokem unesen americkou tajnou službou, když byl na pouti v Saúdské Arábii. „Američané po mně chtěli, abych tvrdil, že jsem přeběhl do Ameriky o své vůli, aby mě využili ke zveřejnění falešných informací o íránském jaderném programu,“ uvedl Amírí na tiskové konferenci. Spojené státy naopak tvrdí, že k nim vědec přeběhl ze svého rozhodnutí, později však změnil názor a rozhodl se vrátit domů.

„Nebyl jsem svobodný, jak tvrdí americká ministryně zahraničí. Nemohl jsem nikomu telefonovat ani s nikým mluvit. Hlídali mě ozbrojené složky CIA,“ reagoval Amírí.

Video Návrat Šahrama Amírího do Íránu
video

Návrat Šahrama Amírího do Íránu

Americká ministryně zahraničí Clintonová dříve řekla, že íránský vědec přijel do Spojených států z vlastní vůle. Vyzvala také Teherán, aby propustil tři vězněné mladé Američany. Íránské ministerstvo zahraničí ale odmítá, že by šlo o výměnný obchod. „Mezi propuštěním pana Amírího a případem tří Američanů zadržených v Íránu za špionáž není žádná souvislost,“ prohlásil náměstek íránského ministra zahraničí Hassan Qashghavi.

Podle agentury AP řekl dnes Amírí, že byl ve Spojených státech duševně i tělesně mučen. Bylo mu prý nabídnuto 50 milionů dolarů (asi miliarda korun), aby zůstal v USA. Údajně disponuje doklady, že v USA nebyl svobodný, ale byl pod neustálou kontrolou ozbrojených příslušníků tajných služeb.

Amírí se podle AP rovněž snažil umenšit svoji roli v íránském jaderném programu, kterého se obává Západ. „Jsem obyčejný vědec, který pracoval na univerzitě,“ řekl. „Nejsem zapojen do žádné tajné práce. Neměl jsem žádné utajované informace.“

Amírího osudy po údajném únosu před 14 měsíci stále halí řada nejasností. Existuje několik sporných videonahrávek, na nichž figuruje muž, který se označuje za Amírího. Na jedné tvrdí, že byl unesen do USA a mučen. Na jiné říká, že v USA studuje. Na třetí uvádí, že utekl agentům CIA a skrývá se, a vyzývá humanitární organizace, aby mu pomohly vrátit se do Íránu.

Íránský jaderný program
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24