Oheň ve Slovenské akademii věd je už pod kontrolou

Bratislava - Dopoledne hořel areál Slovenské akademie věd (SAV) v Bratislavě. Oheň zasáhl budovu Virologického ústavu. Patrně vybuchly acetylenové lahve používané při rekonstrukci. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Svědci mluvili až o stometrových plamenech.

„Oheň se rozšířil do dvou podlaží, momentálně máme požár lokalizovaný. Ještě,“ informoval Jozef Voľanský z prezidia hasičského sboru. NYní už probíhají pouze dohašovací práce.

V průběhu dne ale museli hasiči zkrotit obrovské plameny v šestipodlažní budově. Odtud bylo evakuováno několik lidí, hasiči vynášeli ven i laboratorní zvířata. Oheň ale zřejmě zničil mnohé drahé vědecké přístroje, škody by se tak mohly vyšplhat do milionů.  

Budova byla navíc během požáru odpojena od elektřiny, nešly tak mrazicí boxy, ve kterých vědci schraňují biologický materiál. „Hodnota každého z boxů přitom může dosáhnout až na dva miliony eur. Často šlo o celoživotní práci našich vědců. Výši škod ale neznáme, budova je stále uzavřena,“ uvedl místopředseda SAV Albert Breier. Dnes večer se pak podařilo v několika patrech eletřinu znovu pustit, fungují tady tedy i mrazicí boxy.

Zatím není jasné. Hasiči se domnívají, že požár mohl způsobit výbuch acetylenové lahve. „Něco určitě vybuchlo, protože je narušena jedna stěna. Těch druhů plynů v tlakových lahví tu bylo víc,“ prohlásil velitel zásahu Dušan Timko.