Přes 20 mrtvých a 100 zraněných při sebevražedném útoku v Íránu

Teherán - Jednadvacet mrtvých a na stovku zraněných si vyžádal dnešní sebevražedný útok před mešitou ve městě Záhedán, správním středisku provincie Sístán a Balúčestán na jihovýchodě Íránu. Mezi oběťmi jsou údajně příslušníci elitních revolučních gard, oznámila agentura IRNA s odvoláním na představitele provinční záchranné služby.

Atentátník si za terč vybral prostranství před šíitskou mešitou Džamía. Z ní zrovna vycházeli věřící, kteří slavili jubileum uctívaného imáma.

Podle agentury IRNA zazněl první výbuch kolem 21:20 místního času (18:50 SELČ) a krátce poté následovala druhá exploze. K odpovědnosti se později přihlásila sunnitská extremistická skupina Džundalláh, která označila akci za odpověď na smrt svého bývalého vůdce Abdulmalika Rigiho, který byl v červnu v Íránu popraven. V květnu 2009 zabil sebevražedný útočník při atentátu na mešitu v Záhedánu 25 osob a zranil přes 120 dalších.

V říjnu téhož roku bylo při pumovém útoku ve stejné provincii, ležící u hranic s Pákistánem a Afghánistánem, zabito 40 lidí, včetně 15 příslušníků elitních revolučních gard. Byl to nejkrvavější útok v Íránu od 80. let minulého století.