Conson udeřil na Vietnam, v Číně usmrtil dva lidi

Peking – Tajfun Conson se přehnal přes čínský ostrov Chaj-nan, kde zabil nejméně dva lidi, zeslábl na tropickou bouři a udeřil na pobřeží Vietnamu, kde se pohřešuje nejméně sedm osob. Pod nárazy větru zabíjely na Chaj-nanu billboardy. Pád obřího poutače usmrtil kolemjedoucího motoristu, zatímco jiný billboard zabil pracovníka ochranky. Podle místních úřadů byly zrušeny desítky letů a muselo být evakuováno téměř 40 tisíc osob.

Kontinentální Čínu již Conson zřejmě nezasáhne, oblasti, které jsou již několik týdnů sužovány dešti, ale čekají další vydatné srážky.

Šest vietnamských rybářů se pohřešuje poté, co se jejich loď potopila v Jihočínském moři. Na místo bylo vysláno námořnictvo. V provincii Thanh Hóa na severu země zmizela ve vlnách žena, která se v moři zřejmě koupala. Na některých místech musely pořádkové síly rozhánět turisty a místní obyvatele, kteří se na pláže přišli podívat na rozbouřené moře. Vietnamská armáda zatím evakuovala okolo 150 000 lidí. Další budou přepraveni do bezpečí, až se živel přesune dále na severozápad.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Podle televizní stanice CNN nehrozí na pevnině příliš silné větry, ale spíše vydatné srážky, které si již v Číně společně se záplavami a sesuvy půdy vyžádaly na 130 lidských životů. Z úderu tajfunu se vzpamatovávají Filipíny, kde podle posledních zveřejněných údajů zemřelo 39 lidí a 84 je pohřešováno.