U Finska vylovili potápěči z moře šampaňské Ludvíka XVI.

Helsinky - Více než 30 dokonale konzervovaných lahví, které s velkou pravděpodobností obsahují šampaňské Veuve Clicquot z 80. let 18. století, nalezl tým potápěčů ve vraku lodi nedaleko finských břehů. Informovala o tom dnes agentura AFP. Po více než dvou stoletích v Baltském moři, za ideálních podmínek konzervace, ve tmě a chladu, by tento mok mohl být nejstarším šampaňským na světě, které je možno stále ještě pít.

Láhve byly nalezeny ve vraku lodi u Alandských ostrovů v Baltském moři, v hloubce 55 metrů, na poloviční cestě mezi švédským a finským pobřežím. Výrobce šampaňského, firma Moët a Chandon, si je z 98 procent jistá, že jde o Veuve Clicquot, řekl AFP Christian Ekström, šéf týmu, který mimořádný objev učinil. Láhve byly nalezeny již 6. července, ale potápěči o nálezu pomlčeli.

Láhve zřejmě pocházejí z 80. let 18. století. Historie Veuve Clicquot, oblíbeného luxusního šampaňského, začala v roce 1772 a první vína se vyráběla deset let, nemohlo to tedy být před rokem 1782. A nemohlo to být ani po letech 1788-89, kdy francouzská revoluce produkci paralyzovala, uvedl Ekström.

Šampaňské z moře chutná skvěle

Enoložka Ella Grüssnerová Cromwellová-Morganová, kterou Ekström požádal o degustaci, víno označila za „naprosto báječné“. „Je pravděpodobné, že šlo o zásilku, kterou Ludvík XVI. posílal ruskému caru Petru Velikému. Výrobci je známo, že jedna taková zásilka nikdy nedorazila k cíli,“ uvedla.

Pokud se tyto předpoklady potvrdí, půjde o nejstarší šampaňské na světě, které je možno stále ještě pít. Zatím tento rekord drží víno Perrier-Jouët z roku 1825, které loni degustovali ve Velké Británii. Enoložka odhaduje cenu jedné láhve na 53 000 eur (téměř 1,4 milionu Kč). Pokud se však ukáže, že šlo o víno Ludvíka XVI., může být podle ní cena několikanásobně vyšší.