Drogový boss zatčen po deseti letech

San Juan - V Portoriku byl zatčen jeden z největších karibských drogových bossů, který unikal spravedlnosti více než deset let. José Figueroa Agosto byl za organizovaný zločin odsouzen k 209 letům vězení. V roce 1999 z vězení uprchl a od té doby se ho marně pokoušeli dostihnout policisté několika států. Figueroa, známý jako Pablo Escobar Karibiku, se v převleku a v paruce projížděl po dominikánské čtvrti hlavního města San Juanu. Poté, co zjistil, že je pronásledován, pokusil se utéct, jak se mu to podařilo několikrát předtím. Tentokrát jej ale američtí a portoričtí policisté dostihli. Když byl požádán, aby se identifikoval, odpověděl lakonicky, že policisté dobře vědí, s kým mají tu čest.

Pětačtyřicetiletý Figueroa je podezřelý z toho, přes Portoriko pašoval kokain z Kolumbie na pobřeží Spojených států. Policii se nepodařilo přesně určit, jaké množství drog do USA propašoval, podle velikosti jeho impéria se ale jednalo o jednoho z nejmocnějších latinskoamerických narkobaronů. Při jedné z policejních razií z minulého září byla zabavena pancéřovaná limuzína, v jejímž kufru se nacházelo 4,6 milionu dolarů (90 milionů korun) v hotovosti.

Figueroa nebude ve vazbě poprvé

Ve vězení strávil Figueroa pouhé čtyři roky. V roce 1999 se mu podařilo utéct na základě falešného propouštěcího rozkazu. Přestěhoval se do Dominikánské republiky, kde byl krátce zadržen v roce 2001, byl ale propuštěn, protože úřady neodhalily jeho skutečnou totožnost. Podle informací, které poskytl jedné z dominikánských televizí, se z vazby jednou vyplatil částkou jeden milion dolarů.

O Figuerovo vydání usilují USA a Dominikánská republika. Po jeho zatčení jednal dominikánský prezident Leonel Fernández s vládními činiteli za zavřenými dveřmi více než dvě hodiny, aby se poradil na dalším postupu. Policie pátrá také po Figuerově družce Sobeidě Morelové, která byla zatčena minulý rok. Byla ale propuštěna na kauci a uprchla dříve, než se ukázalo, do jaké míry je s narkobaronem spojená.

Ilustrační foto
Ilustrační foto