Izrael brzy rozmístí protiraketové baterie k hranici pásma Gazy

Jeruzalém - Izraelská armáda dnes provedla konečnou zkoušku protiraketového systému Iron Dome, který má Izrael chránit před útoky raket krátkého doletu. Podle ministerstva obrany byl test úspěšný a první dvě baterie budou rozmístěny v listopadu. Systém dokáže zaregistrovat přilétající raketu nebo minometný granát a zneškodnit je před dopadem na cíl.

Iron Dome se má stát hlavní oporou izraelské obrany proti raketám používaným radikálními Palestinci z pásma Gazy a hnutím Hizballáh z Libanonu. Kritici ale poukazují na to, že je systém technologicky zastaralý, příliš drahý a že jeho spolehlivost není stoprocentní.

V první fázi bude systém rozmístěn podél hranice s pásmem Gazy, ve druhé s Libanonem. Izraelská rozvědka odhaduje, že Hizballáh je vyzbrojen 40 000 raketami. Za měsíční války v roce 2006 vypálil na sever Izraele 4 000 raket a způsobil paniku v severoizraelských městech.

Vývoj technologie Iron Dome stál 200 milionů dolarů. USA každoročně přispívají Izraeli na budování jeho armády třemi miliardami dolarů. V květnu prezident Barack Obama požádal Kongres o odblokování 205 miliard dolarů mimo tuto sumu a právě k dobudování systému Iron Dome.