Nizozemský soud rozhodne, zda pustí čtrnáctiletou jachtařku kolem světa

Haag - Soud v nizozemském Haagu dnes rozhodne, jestli čtrnáctiletá Laura Dekkerová zůstane v péči státu a nebude se tak moct vydat na svou už dlouho plánovanou plavbu kolem světa. Taková cesta by podle něj prý ohrozila dívčinu bezpečnost. Dívka se na dvouletou cestu kolem světa poprvé chtěla vydat loni v září, kdy ještě nedosáhla čtrnácti let.

Soud nebyl jediným, kdo děvče nechtěl na moře pustit. Dlouho na svém „ne“ trvala i Lauřina matka. Ta teď ale svoje rozhodnutí změnila a věří, že její čtrnáctiletá dcera plavbu úspěšně dokončí: „Vím, že to dokáže!“

Mladičká Laura se na moře chtěla vydat už loni s cílem jako nejmladší člověk obeplout planetu zemi. Nizozemský soud jí to znemožnil s odkazem na její bezpečnost. „Máme strach o Lauřin vývoj a její zdraví. Soud nám dal čas na podrobnější vyšetření,“ řekl mluvčí Rady na ochranu dětí Richard Bakker. „To všechno kolem je trochu přehnané,“ reaguje s úsměvem čtrnáctiletá Laura.

Video Nizozemský soud rozhodne o osudu plavby čtrnáctileté Laury
video

Nizozemský soud rozhodne o osudu plavby čtrnáctileté Laury

Úřady se také obávaly, jestli děvče negativně nepoznamená i několikaměsíční absence ve škole. Její rodiče v tom ale problém nevidí. Laura se narodila na lodi svých rodičů na Novém Zélandu a strávila první čtyři roky života na moři. Na dvouletou cestu kolem světa se poprvé chtěla vydat loni v září, kdy ještě nedosáhla čtrnácti let.