Latinská Amerika mrzne, počet obětí se blíží dvěma stovkám

Buenos Aires - Latinská Amerika se stále potýká s neobvykle chladnou zimou. V sedmi jihoamerických státech zemřely desítky lidí, podle některých zdrojů je obětí počasí až 175. Meteorologové varují, že chlad vydrží až do konce týdne. Prudké ochlazení způsobila studená fronta z Antarktidy, která s sebou přinesla led a sníh.

Nejhorší je situace na jihu Peru, kde teploty ve vyšších polohách And poklesly až na minus 23 stupňů Celsia. Od začátku minulého týdne tam podle oficiálních informací zemřelo na podchlazení a chřipku 112 lidí. V pralesích v Peru, kde je běžně vlhké a teplé klima, stojí převážně lehké a vzdušné domy a jejich obyvatelé nemají příliš teplého oblečení. Teploty se však i zde výrazně snížily.

Percy Casaperalta, lékař v peruánském Masocruz

„Normálně se naše nemocnice specializuje na potíže se zažíváním. Teď ale o 20 procent narostl počet pacientů s respiračními obtížemi, všechna lůžka máme obsazená.“

Video Latinská Amerika se potýká s mrazy
video

Latinská Amerika se potýká s mrazy

Také Argentinci zažívají v těchto dnech nejnižší teploty za posledních deset let. V zemi umrzlo již 16 lidí a dalších 11 osob zemřelo na otravu oxidem uhelnatým kvůli poruše topných zařízení.

I obyvatelé Bolívie zažívají nezvykle chladné počasí, které si zde podle oficiálních zpráv připsalo na účet již 18 mrtvých, v Paraguayi oznámily úřady pět mrtvých, v Chile a Uruguayi po dvou obětech a na jihu Brazílie zahynulo kvůli mrazům devět lidí.

Ve větších městech byly pro lidi žijící na ulici otevřeny azylové domy poskytující ubytování. Mrazivé počasí je životu nebezpečné zvláště pro chudé lidi a bezdomovce, naopak tisíce rekreantů trávících svou dovolenou v Andách se z romanticky zasněžené krajiny radují. Některé děti zimu také uvítaly, v několika oblastech Bolívie a Peru dostaly až do konce týdne kvůli mrazům neplánované prázdniny.

Chladné počasí ničí úrodu, zimou trpí i zvířata. V Paraguayi a Brazílii na pastvinách umrzly již tisíce krav, pro které majitelé nemají stáje, protože zima v daných oblastech bývá obvykle mírná. V Peru nemají lamy dostatek potravy, ledovou krustu v napajedlech jim musejí rozbíjet farmáři.