Objevili jsme nejtěžší hvězdu, tvrdí vědci

Londýn - Vědci zřejmě objevili dosud nejtěžší hvězdu, která hmotností více než stokrát předčí Slunce. Nový objev po výsledcích měření dvakrát překonal zatím známé hvězdné cvalíky. Hvězda, jejíž hořící plyny jasně září v sousední galaxii, mohla mít kdysi hmotnost až 320 jednotek sluneční hmotnosti. Hvězda, která nese neromantické označení R136a1, během svého časového vývoje značně pohubla, řekl astrofyzik Paul Crowther, jehož tým za objevem stojí. Odborníci, kteří se na výzkumu nepodíleli, označili výsledky za působivé. Rovněž však upozornili, že vědci mohli zaměnit dvě velmi blízké hvězdy za jednu větší.

Hvězda se spaluje takovou intenzitou, že září téměř desetmilionkrát jasněji než Slunce. „Na rozdíl od lidí se tyto hvězdy rodí těžké a věkem na váze ztrácejí,“ řekl Crowther, který pracuje na univerzitě v severoanglickém Sheffieldu. „R136a1 je nyní ve středním věku a podstupuje intenzivní odtučňovací program,“ dodal.

Obr byl podle Crowthera objeven ve středu hvězdokupy v mlhovině Tarantule, což je rozlehlý mrak plynů a prachu. Ačkoli mohou být některé hvězdy větší než R136a1, zejména takzvaní červení obři, jejich hmotnost je mnohem menší.

Teplota na povrchu R136a1 a jí podobných hvězd může překonat hranici 40 000 stupňů Celsia. To je sedmkrát více než na povrchu Slunce. To také znamená, že takto masivní hvězdy mají rychlejší životní cyklus a že zanikají mladé. „Největší (hvězdy) žijí jen tři miliony let. V astronomii je to velmi krátká doba,“ vysvětlil Crowther.