Poblíž Stonehenge vědci objevili další prehistorický monument

Londýn - Archeologové poblíž britského prehistorického kamenného památníku Stonehenge objevili další kruhový monument. Kruhová plocha se nachází necelý kilometr od světoznámé archeologické lokality a podle odhadů je přibližně stejně stará. Vědci ji objevili pomocí technologie virtuálního průzkumu krajiny. Nález oznámili jen dva týdny po zahájení mezinárodního projektu mapování krajiny. Na projektu se kromě britských univerzit v Birminghamu a Bradfordu podílí také rakouský Institut Ludwiga Boltzmanna pro archeologický výzkum a virtuální archeologii.

„Tento nález je pozoruhodný,“ řekl Vince Gaffney, profesor archeologie na Birminghamské univerzitě, který zároveň stojí v čele mezinárodního projektu. „Zcela to změní náš dosavadní pohled na krajinu kolem Stonehenge.“

Nově objevený kruhový monument je val o průměru 25 metrů s asi metr širokými jámami vyhloubenými zřejmě na zaklínění dřevěných sloupů. Jeho kamenný příbuzný Stonehenge je v průměru o pět metrů větší. Vědci se domnívají, že oba vznikly přibližně ve stejné době, tedy asi před 2000 až 4000 lety.

Archeologové oblast zkoumají pomocí technologie virtuální mapování terénu. „Výkopy nebudeme provádět. Je to virtuální rytí. V tomto měřítku bychom stejně kopat nemohli,“ řekl Gaffney, který věří, že během tříletého projektu lze čekat další podobné objevy. „Stonehenge není jen sám pro sebe. Je tu ohromná virtuální krajina, kterou je možné zkoumat,“ dodal.