Mezi londýnskými bezdomovci je i 76 Čechů

Londýn - Na londýnských ulicích výrazně přibývá bezdomovců z nových členských zemí Evropské unie. Lidé ze střední a východní Evropy tvoří skoro čtvrtinu londýnských bezdomovců. Charitativní organizace Broadway zaznamenala za 12 měsíců do letošního dubna v Londýně 3 673 lidí, kteří spali na ulici. Z nich bylo 52 procent Britů a 23 procent - tedy 845 - bylo ze zemí střední a východní Evropy. O rok dříve jich bylo 16 procent. Z 845 bezdomovců z nových zemí EU bylo nejvíc Poláků (398), Rumunů (93), Čechů (76) a Slováků (55).

Odhaduje se, že v Londýně žije asi polovina britských bezdomovců. Většinou se je daří umísťovat v nejrůznějších útulcích a hostelech, takže z 3 673 lidí, které pracovníci organizace Broadway zaregistrovali bez střechy nad hlavou, celých 47 procent spalo loni na ulici jen jednou.

Podle organizace Broadway je situace bezdomovců ze zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a 2007, klíčová pro vyřešení problému bezdomovectví v britském hlavním městě. Kdyby se do statistik nezapočítávali občané zemí střední a východní Evropy, počet bezdomovců by v Londýně meziročně poklesl o tři procenta.

Bezdomovců ze střední a východní Evropy podle zprávy přibylo především kvůli ekonomickému poklesu a úbytku pracovních příležitostí. Občané z těchto zemí po vstupu do EU přicházeli ve velkých počtech pracovat do Británie, která jim umožnila pracovat bez omezení. Tento přistěhovalecký trend se kvůli finanční a ekonomické krizi výrazně zmenšil.