Rusko a NATO budou opět vojensky spolupracovat

Moskva - Rusko je připravené obnovit vojenskou spolupráci se Severoatlantickou aliancí. Uvedl to náčelník ruského generálního štábu Nikolaj Makarov po jednání s předsedou vojenského výboru NATO Giampolem Di Paolou. Vzájemné vztahy se dostaly na bod mrazu po válce mezi Ruskem a Gruzií před dvěma lety. Po ní se od Gruzie odštěpila Abcházie a Jižní Osetie. V obou regionech Rusko vybudovalo své stálé vojenské základny.

Podle ruské agentury ITAR-TASS generál Makarov s admirálem Di Paolou konkretizovali některé již dříve dohodnuté plány a bilancovali výsledky dosavadní vojenské spolupráce. Ze zprávy o jednání vyplývá, že značnou pozornost věnovali zejména situaci v Afghánistánu.

Podle Makarova jsou v této oblasti dlouhodobé zájmy Ruska a NATO shodné. Rusko má zájem na úspěchu akcí mnohonárodních sil, a je si vědomo i toho, že může pomoci radou nebo informací.

Makarov italského admirála ujistil, že Moskva bude i dál poskytovat své území pro tranzit vojenského materiálu do Afghánistánu. „Je to velký úkol jak v objemech nákladu, tak v množství transportů. Budeme v tom pokračovat,“ prohlásil Makarov. Di Paola potvrdil připravenost aliance rozšířit během příštího roku spolupráci s Ruskem, a to zejména v boji proti terorismu a při podpoře bojových operací v Afghánistánu.