KLDR pohrozila USA a Jižní Koreji svatou válkou

Soul/Washington - Severní Korea varovala Spojené státy a Jižní Koreu, že proti nim může kdykoli s jadernými odstrašujícími prostředky zahájit „svatou válku“. Pchjongjang tak zareagoval na nadcházející čtyřdenní vojenské manévry, které USA a Jižní Korea zahájí v neděli. Washington na tyto hrozby odpověděl, že nemá zájem nechat se vtáhnout do „války slov“.

Armáda a lid KLDR podle Pchjongjangu odpoví americkým imperialistům a jihokorejským loutkovým silám po svém - jadernými prostředky. Uspořádáním cvičení, kterého se má zúčastnit kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8 000 vojáků, prý USA s Jižní Koreou vědomě vyhrocují situaci až na pokraj války.

Zpravodaj České televize v Číně Tomáš Etzler podotýká, že podobné výhrůžky zněly z Pchjongjangu již několikrát, ale nikdo na světě nemůže s určitostí říct, co se opravdu stane. Severní Korea je totiž naprosto nevyzpytatelný stát, který už desítky let porušuje mezinárodní dohody, smlouvy i vlastní sliby.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Philip Crowley, mluvčí ministerstva zahraničí USA

„Nemáme zájem o slovní válku se Severní Koreou. Co od KLDR potřebujeme, je méně provokativních slov a více konstruktivního postupu.“

Pozorovatelé se však shodují, že pokud by KLDR napadla svého jižního souseda či cvičící jednotky Spojených států, byla by to pro ni naprostá sebevražda, protože by ji nezachránila ani Čína. Znamenalo by to pravděpodobně konec severokorejského režimu.

USA v pátek obvinily KLDR, že v březnu potopením jihokorejské lodi porušila příměří z roku 1953. Korejská válka oficiálně neskončila, protože nebyla uzavřena mírová smlouva. Severní Korea odmítá, že by za námořním incidentem, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků, stála.