V Mexiku nalezeno už 51 lidských těl, zřejmě obětí drogových válek

Mexiko - Mexické drogové války mají další mrtvé. Policie v severním státě Nuevo León objevila u města Monterrey po anonymním udání masový hrob s nejméně 51 mrtvými. Na místě velkém asi jako fotbalové hřiště vrazi své oběti nejdřív mučili. Za poslední týden je to třetí podobná odhalená skládka obětí narkogangů. Od roku 2006 registrují policejní statistiky 23 000 mrtvých.

Část těl byla podle vyšetřovatelů zahrabána, zbývající pak byla jen pohozena. Úřady pro jejich vyhrabání musely nasadit těžkou techniku. Ostatky nejde identifikovat, jsou rozložené, nebo spálené.

Je to další rána pro prezienta Calderóna, který chce zemi od černé drogové ekonomiky vyčistit. Na promoci vojenské akademie nazval kartely největší hrozbou prosperity a pokroku mexických rodin a chválil roli armády. „Nejsou lepší ozbrojené síly než síly státu. Nejenže mají navrch počtem, schopnostmi, hodnotami a disciplínou, ale také inteligencí a vědomostmi,“ řekl prezident novým vojákům.

Vyřizování vzájemných účtů a střety s armádou a policií si v Mexiku od nástupu Felipeho Calderóna do prezidentského úřadu v prosinci 2006 vyžádaly už přes 23 000 lidských životů. Přitom Calderón jako jednu z priorit své vlády stanovil boj proti obchodu s drogami.