Čína chce být největším výrobcem elektromobilů, začíná taxíky

Peking - Čína je největším znečišťovatelem ovzduší na světě, nelichotivé prvenství se ale snaží změnit. Pekingská vláda investuje desítky miliard dolarů do zelených energií. Už dnes je země největším světovým výrobcem solárních panelů nebo větrných turbín. Pozadu nezůstává ani rozvoj ekologických aut, Šen-čen se stal prvním městem, kde jezdí taxíky na elektrický pohon.

Ulicemi jihočínského Šen-čenu se prohání nové taxíky - nemají spalovací motor, chybí výfuk, netvoří zplodiny a jezdí nehlučně. Peking doufá, že elektrotaxíky pomohou výrazně snížit smog v čínských městech, že zařadí zemi mezi velmoci světového automobilového průmyslu.

„Vidíme, že centrální i místní vláda podporuje mnoho projektů za lepší společnost, čistší vzduch a ekologické dopravní služby. Vláda je odhodlaná vytvořit čisté ovzduší pro celý svět, nejenom pro Čínu. Toto je teprve začátek,“ avizuje zástupce ředitele společnosti Šen-čen Bus Group Michael Kwei. Elektrické taxíky sice zatím stojí třikrát víc než normální auta, projekt je ale dotován vládou.

Do dvou let bude elektrotaxíků 10 000

V ulicích města zatím jezdí třicet taxíků na elektrický pohon. Do konce roku jich přibude ještě dalších sedmdesát. Místní vláda slibuje, že v roce 2012 jich v mnohamilionovém Šen-čenu bude deset tisíc. Elektrické taxíky vyrábí pro Šen-čen automobilka BYD. Bývalá továrna na baterie je dnes jedním z největších výrobců čínských aut, a to i těch na spalovací pohon. Firma se netají ambicí stát se největším výrobcem elektrických vozidel na světě, i když současně vyrábí výhradně pro čínský trh.

„Čína je od loňského roku největším automobilovým trhem na světě. Důležitým trhem zůstane. Naším hlavním úkolem je teď úspěch v Číně. To nám potom pomůže k mezinárodnímu úspěchu,“ prozrazuje plány obchodní ředitel BYD Li Ču-chang.

Elektrické taxi ujede podle výrobce na plnou baterii asi 300 kilometrů. Problém je, že dnes jsou v Šen-čenu pouze tři nabíjecí stanice. Magistrát ale tvrdí, že do dvou let jich bude na městských parkovištích deset tisíc.