Exploze ve slovenské chemičce v Šale má na svědomí pět zraněných

Šala (Slovensko) - V areálu slovenské chemičky Duslo v Šale dnes odpoledne vybuchl při výrobě zemní plyn a následně začalo hořet. Při explozi se podle mluvčího hasičů Viliama Pánskeho lehce zranilo pět lidí. Výbuch poškodil potrubí zemního plynu, jeho únik do ovzduší ale údajně není pro obyvatele města nebezpečný. Proč k výbuchu došlo, se zatím neví. Předběžné škody se pohybují kolem sto tisíc eur, což odpovídá přibližně 2,5 milionu korun.

Po výbuchu zemního plynu vypukl požár. „Oheň se rozšířil jen na provoz, kde došlo k explozi,“ řekl Pánsky. Všechny zraněné podle něj převezli do nemocnic v Nitře a Galantě, nikdo z nich neutrpěl vážnější zranění. Příčiny exploze zatím nejsou známé. Předběžná škoda činí kolem 100 tisíc eur. Policie nehodu vyšetřuje jako všeobecné ohrožení.

Kontrolní chemická laboratoř ve městě prověřovala, zda se v ovzduší nenachází koncentrace nebezpečných látek. „Dosavadní zjištění ukázala, že škodlivé látky do ovzduší neunikly,“ řekl Pánsky. K výbuchu podle slovenských médií došlo při náběhu výroby močoviny. Čtyři lidé utrpěli lehčí zranění. Po ošetření je podle záchranářů hospitalizovali. Hasiči v současné době nemají informace o tom, že by na místě výbuchu byli i další lidé.

/*json*/{"map":{"lat":48.5566141087,"lng":17.4462890625,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.153662,"lng":17.876832,"type":"29","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Na Slovensku v poslední době došlo k několika nehodám spojeným s poškozením potrubí a následným únikem zemního plynu. Páteční únik plynu v bratislavské čtvrti Ružinov si vyžádal evakuaci asi dvou set lidí, tři ulice v okolí nehody policie na několik hodin uzavřela. Při jiném úniku plynu ve slovenské metropoli musela být evakuována budova banky. V půlce června hořel areál Slovenské akademie věd, když požár zřejmě způsobil výbuch plynové lahve.