Morbidní vzpomínka na Elvise zatím k mání nebude

New York – Chicagská aukční síň Leslie Hindman Auctioneers zrušila plánovanou dražbu speciálních nástrojů na úpravu mrtvých, které byly údajně použity při přípravě těla Elvise Presleyho před pohřbem v roce 1977. Důvodem není morbidnost tohoto artiklu, ale pochybnosti o původu a autenticitě pitevních předmětů. Nástroje, mezi nimiž byly gumové rukavice, lékařské kleště, štětečky na rty, kartáč, tužka na oči, injekční stříkačky či cévní katetry, měly jít do aukce 12. srpna.

Sbírku údajně po celé roky schraňoval balzamovač z pohřební služby v Memphisu, který si nepřál být jmenován. Tvrdil, že zmiňované nástroje byly použity jen jednou, a aukční síň odhadovala, že by z prodeje ve dvou sériích mohla získat až po osmi tisících dolarech.

Poté, co byla dražba oznámena, se ale objevily pochybnosti jednak kolem vlastnictví předmětů a také ohledně jejich autenticity, kterou žádným způsobem není možné ověřit. Proto byly nástroje z aukce staženy, oznámila mluvčí dražební síně Mary Williamsová.

Po jakýchkoli memorabiliích týkajících se Elvise Presleyho je neutuchající poptávka; v loňském roce se v dražbě prodal pramínek jeho vlasů za 18 300 dolarů (360 000 korun).

Elvis Presley zemřel na srdeční potíže spojené s užitím směsi léků na předpis 16. srpna 1977 ve věku 42 let. Stále ale patří mezi nejlépe vydělávající mrtvé celebrity - v loňském roce „jeho zisky“ odhadl časopis Forbes na 55 milionů dolarů.

Nástroje použité při úpravě Elvisovy mrtvoly
Nástroje použité při úpravě Elvisovy mrtvoly
Více fotek
  • Nástroje použité při úpravě Elvisovy mrtvoly autor: www.lesliehindman.com, zdroj: BBC http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1824/182381.jpg
  • Vlasy Elvise Presleyho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1182/118193.jpg