Óscar s transplantovaným obličejem se těší hlavně na oběd s rodinou

Barcelona - Na veřejnosti se poprvé ukázal 31letý Španěl, který jako první člověk na světě podstoupil transplantaci celého obličeje. Zemědělec, označovaný pouze jako Óscar, poděkoval před televizními kamerami rodině dárce a lékařům barcelonské univerzitní nemocnice Vall d'Hebron. Před pěti lety se nešťastnou náhodou střelil do obličeje: přišel o kůži a svaly na celém obličeji včetně nosu a rtů. Před operací nemohl sám dýchat, polykat ani mluvit. Novinářům řekl, že se těší na obyčejné věci, jako je oběd s rodinou. Óscar měl během tiskové konference potíže hovořit.

Unikátní zákrok trvající 22 hodin provedl tým asi třiceti specialistů už 20. března. Pacient dostal nejen novou svalovou tkáň, kůži, nos a rty, ale i novou čelist, zuby, nos, patro, víčka a lícní kosti. Předtím podstoupil devět operací na různých částech obličeje, ale bez valného výsledku. Proto se lékaři nakonec odhodlali k úplné rekonstrukci tváře. Nad mužem se vystřídali zejména odborníci na plastickou chirurgii a neurochirurgové.

Přestože lékaři použili z valné části tkáň od anonymního mrtvého dárce, dali si záležet na tom, aby se operovaný co nejvíce podobal sám sobě před osudnou havárií. Pacient se mohl podívat do zrcadla asi týden po operaci, až když psychologové uznali, že je na to připraven, sdělil vedoucí týmu chirurgů Joan Pere Barret.

Video Španěl s transplantovaným obličejem poprvé na veřejnosti
video

Španěl s transplantovaným obličejem poprvé na veřejnosti

Podle Barreta bude muž potřebovat další rok až rok a půl fyzioterapie, než jeho obličej znovu nabude až 90 procent svých funkcí. Óscar nyní může pít a přijímat měkkou potravu. Mluví už dva měsíce, do obličeje se mu vrátila citlivost a rostou mu vousy. Dvakrát od operace se ale už dostavila odmítavá reakce organismu a Óscar stále nemůže úplně zavřít oči.

První transplantace obličeje, byť částečná, byla provedena ve Francii v roce 2005. Od té doby následovalo 12 dalších, tři z nich uskutečnily ve Španělsku. Tento měsíc oznámili úspěšnou operaci tohoto typu i francouzští lékaři, kteří transplantovali celý obličej pětatřicetiletému muži, který trpěl genetickou poruchou.

/*json*/{"map":{"lat":41.4284412804,"lng":2.14310646057,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":41.427683,"lng":2.143427,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Španěl Óscar, který jako první podstoupil transplantaci celého obličeje, se poprvé ukázal na veřejnosti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24