Avignonské jeptišky natáčejí za mřížemi desku chorálů

Avignon - Skupina jeptišek z malého opatství v jihovýchodní Francii natáčí desku Hlasy - Chorál z Avignonu, která vyjde v listopadu. Smlouvu s nahrávací společností podepsaly po vítězství v celosvětové soutěži, která hledala nejlepší ženský sbor zpívající gregoriánské chorály.

Avignonské jeptišky v soutěži porazily víc než 70 klášterních sborů na světě a získaly smlouvu na desku. Žijí ale v tradici skrytého života, představitelé nahrávací společnosti proto nesmějí do kláštera vstoupit. Veškerá komunikace probíhá přes mříž. Aby se řádové sestry vyhnuly narušení každodenní rutiny, natočí samy televizní upoutávku na desku a navrhnou si také obal.


Kvůli složení slibu chudoby připadnou všechny zisky z prodeje desky klášteru. Na albu zazní i vůbec první písemně zaznamenaná skladba v historii. Gregoriánský chorál je nazvaný podle papeže Řehoře I. Velikého, který reformoval liturgii a zejména liturgický zpěv. Jde o jednohlasý latinský zpěv římskokatolické církve bez doprovodu nástrojů. Jedná se o nejstarší formu, jež se dodnes uchovala beze změn.

Jeptišky z Avignonu komunikují s nahrávací společností pouze přes mříž
Jeptišky z Avignonu komunikují s nahrávací společností pouze přes mříž
Více fotek
  • Jeptišky z Avignonu komunikují s nahrávací společností pouze přes mříž autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1826/182572.jpg
  • Jeptišky z Avignonu komunikují s nahrávací společností pouze přes mříže autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1826/182574.jpg