Jak získat z bioplynu metan? Čeští vědci už to ví

Praha - Čeští vědci z Ústavu chemických procesů Akademie věd přišli na to, jak jednoduchou cestou získat z bioplynu metan. Ten ve velkém vzniká v čistírnách odpadních vod a badatelé teď jeho kvalitu umí přizpůsobit zemnímu plynu. Může se tak používat třeba jako palivo pro autobusy. Svůj nápad chtějí převést do podoby poloprovozní technologie.

Odpadní vody jsou plné zbytků, které můžou dát levnou energii. „Jde o miliony kubíků ročně. Bioplyn nic nestojí a jde o to najít levnou metodu, aby se vyplatilo plyn čistit,“ říká vědkyně Magda Poloncarzová. V současných bioplynových stanicích se plyn jednoduše spálí a vyrobí se tak teplo nebo elektřina. Je to ale škoda. „Naší metodou chceme zušlechtit bioplyn až na metan, který by se dal využít jako plnivo do tlakových nádrží u autobusů,“ vysvětluje vědec Pavel Izák.

Stávající komerčně dodávané technologie vyjdou na milion eur i víc. Česká cesta je mnohem jednodušší. Vede přes nový, patentem chráněný typ membrány. Náklady prověří až poloprovozní testy. „Bude to hodně práce, ale myslíme si, že to dotáhneme do úspěšného konce,“ věří Izák.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Vědci z Ústavu chemických procesů nepřemýšlejí jen o metanu. V čistírnách vzniká také velké množství oxidu uhličitého, jenž se dá využít pro pěstování řas. Vyvinuli proto nový typ reaktoru, který se dá dobře nasměrovat ke slunci, v němž řasami probublává právě oxid uhličitý. „Měl by vyprodukovat o 20 % víc biomasy než reaktory jiného typu,“ tvrdí vědec František Kaštánek.

Řasy jsou díky velké škále užitečných a zdravých látek velmi populární. Dodávají se do jídla, kosmetiky nebo do krmiv pro chovná zvířata. Kilogram přijde v současnosti i na 3 500 korun. Čistírna odpadních vod se tak v budoucnu možná stane výnosným byznysem.

Čistírna odpadních vod
Čistírna odpadních vod