Katalánský parlament zakázal koridu

Barcelona - Poslanci katalánského regionálního parlamentu dnes podle očekávání schválili zákaz býčích zápasů v tomto španělském autonomním regionu. Zákaz koridy bude platit od ledna 2012. Katalánsko se tak stalo druhým španělským regionem po Kanárských ostrovech, kde jsou býčí zápasy zakázány. U parlamentu se před dnešním hlasováním sešli příznivci i odpůrci této španělské tradice.

Pro zákaz zápasů s býky hlasovalo 68 poslanců, 55 hlasovalo proti. Katalánský parlament má 135 zákonodárců. Poslanci schválili takzvanou lidovou legislativní iniciativu, která si získala 180 000 podpisů a která požadovala konec tohoto „barbarského“ představení. Na Kanárských ostrovech byl zákaz koridy schválen už v roce 1991.

Při hlasování v katalánském parlamentu se před jeho budovou sešly desítky demonstrantů, a to jak stoupenců, tak odpůrců koridy. Na jednu stranu požadovali „svobodu“ pro milovníky korid, na druhé straně vyzývali k ukončení představení, při nichž jsou „zvířata mučena“.

Video Události, komentáře k zákazu koridy
video

Události, komentáře k zákazu koridy

Události, komentáře k zákazu koridy

Reportáž Petra Zavadila

Katalánsko zakázalo koridu

Telefonát Lubice Zlochové

Dnešní hlasování se předpokládalo. Španělská média psala o „konci býčí fiesty“ v Katalánsku, kde zájem o koridu v posledních letech upadá.

Naopak některé španělské regiony včetně Madridu oznámily, že býčí zápasy zanesou na svůj seznam kulturního dědictví, aby je chránily, ale i zde si začínají dobývat silnější pozice odpůrci koridy podporovaní mezinárodními organizacemi na ochranu práv zvířat.

Při koridě zemřou tisíce býků ročně. Zákaz ale nemá jen morální podtext, korida je hlavně byznys. V býčích zápasech se ročně točí přes 550 milionů eur. Chovatelé býků dostávají různé dotace, organizátoři zápasů zase daňové úlevy. Počet zápasů stále klesá, ze zhruba tisíce v roce 2008 na předpokládaných 800 pro letošní rok.

Mezi stoupence koridy se počítá i španělský král Juan Carlos a jeho dcera
Elena, oba lze často vídat na významnějších koridách. Tato dávná tradice
podle monarchy kladně ovlivnila umění a kulturu vůbec. Krvavému kouzlu podlehl třeba i Ernest Hemingway.

Pro toreadory je zákaz jen další truc místních nacionalistů. Bohatý region má už dlouho chuť se odtrhnout od Madridu a přestat na něj doplácet. Špatné je pro něj všechno španělské - včetně býčích zápasů. Katalánský nacionalismus se projevuje všude, třeba i ve fotbale. Řada lidí je přesvědčená, že úspěšný národní tým táhnou právě Katalánci a Madrid jen slízne smetanu.

Demonstrace pro zákaz zápasů s býky
Demonstrace pro zákaz zápasů s býky
Více fotek
  • Demonstrace pro zákaz zápasů s býky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1829/182884.jpg
  • Toreador zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/301/30031.jpg
  • Demonstrace proti koridě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1829/182885.jpg
  • Hlasování katalánského parlamentu o zákazu koridy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1831/183020.jpg