Loď u pobřeží Louisiany poškodila další vrt; ropa uniká do moře

New Orleans - Lodní nehoda nedaleko pobřeží Louisiany poškodila v úterý zdejší ropný vrt a způsobila únik suroviny do moře. Podle americké pobřežní stráže se sice zřejmě podaří únik brzy zastavit, ropná skvrna ale může ohrozit obnovu ekologicky citlivých mokřadů jižně od New Orleans. Ty se pomalu zotavují poté, co je zdevastovala ropa unikající již tři měsíce do moře z hlubokomořského vrtu v Mexickém zálivu.

Podle místních médií narazila nákladní loď do vrtu v mělkých pobřežních vodách nedaleko ostrova Grand Isle. Z poškozeného zařízení vytryskl gejzír ropy do výšky 30 metrů a na hladině se vytvořila ropná skvrna.

Americká pobřežní stráž rychle obklopila vznikající skvrnu plovoucími zábranami a připravuje se na rychlé uzavření vrtu. Poté by měly speciální lodě sesbírat surovinu z hladiny. Kolik ropy se do moře dostalo, se zatím úřadům nepodařilo určit.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Reportáž Hany Scharffové

U 28.7.

Reportáž Dany Písařovicové

Rychlou reakci na nový únik ropy umožnilo zejména to, že v oblasti je už teď rozmístěna řada lodí pobřežní stráže s plovoucími zábranami a s vybavením pro likvidaci podobných havárií. Plavidla zde jsou rozmístěna kvůli ekologické katastrofě, kterou způsobil výbuch těžební plošiny na konci dubna, po němž do moře téměř tři měsíce vytékala ropa.

Únik suroviny z hlubokomořského vrtu se podařilo zastavit speciálním krytem před dvěma týdny. Odborníci se nyní připravují na zabetonování vadného vrtu. Podle ekologů se ropa po umístění krytu přestala ve velké míře vyplavovat na pobřeží, zůstává ale rozpuštěná v moři, kde může proniknout do potravního řetězce. Odborníci však konstatují, že dostat částečně rozpuštěnou surovinu z vody prakticky nejde. „Neexistuje způsob, jak vyčistit vodu v tak velké nádrži, jakou je Mexický záliv,“ uvedl Thomas Bianchi z Texaského univerzitního systému. „Musíme se spolehnout na schopnost přírody vyčistit to,“ dodal.

BP zatím v okolí poškozeného vrtu pokračuje podle plánu: 2. srpna chce do zbytků potrubí napumpovat směs bahna a cementu a o pět dní později ještě jednou - tentokrát zespoda, v hloubce čtyř kilometrů pod mořským dnem. Havárie přijde společnost draho: ve druhém čtvrtletí vykázala na britské poměry rekordní ztrátu ve výši 17 miliard dolarů a musí prodávat majetek.
Unikající ropa
Unikající ropa