UNESCO vyškrtlo Galapágy ze seznamu ohroženého světového dědictví

Brasília - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) na svém zasedání v brazilské metropoli Brasília odhlasovala stažení ekvádorského souostroví Galapágy ze seznamu světového dědictví v ohrožení. Na seznam naopak přibily ugandské Hrobky bugandských králů v Kasubi postižené letos požárem.

Ekvádorské ostrovy vulkanického původu v Tichém oceánu byly na seznamu od roku 2007. Ohrožovaly je údajně rostoucí zalidnění ostrovů, rybolov a turistika. Výbor světové organizace ale hlasováním v poměru 15 ku čtyřem podpořil návrh Brazílie, aby byly z listiny UNESCO vyškrtnuty s odůvodněním, že Ekvádor v posledních letech udělal v ochraně Galapág velký pokrok. „Je důležité uznat úsilí ekvádorské vlády o zachování tohoto dědictví,“ prohlásil šéf brazilské delegace Luiz Fernando de Almeida.

Na Galapágách studoval rostlinné a živočišné druhy v 30. letech 19. století Charles Darwin. Získané poznatky přispěly k formulování jeho teorie evoluce přirozeným výběrem.

Na seznam ohroženého kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly nově zapsány Hrobky bugandských králů na kopci Kasubi. Turistickou atrakci poblíž ugandské metropole Kampaly letos v březnu poničil požár. „Objekt, vynikající příklad architektonického stylu, který rozvíjelo Bugandské království od 13. století, bude zrekonstruován,“ uvedlo UNESCO ve svém prohlášení.