Zubní protéza, která pomohla vyhrát válku, se prodala za půl milionu

Londýn – Asi málokdo pochybuje o tom, že proslulé válečné projevy bývalého britského ministerského předsedy a laureáta Nobelovy ceny za literaturu Winstona Churchilla pomáhaly zvednout bojového ducha Britů, a významnou měrou tak přispěly k porážce hitlerovského Německa ve druhé světové válce. Churchillovy řeči by ale zřejmě neměly takovou váhu, nebýt pozlacené zubní protézy. Ta teď šla do dražby v aukční síň Keys' v Norfolku a vyvolávací cenu pět tisíc liber překonala víc než trojnásobně: Prodala se za 15 200 liber, tedy bezmála za půl milionu korun.

Protézu, známou jako „zuby, které zachránily svět“, koupil sběratel z hrabství Gloucestershire, jenž vlastní několik předmětů vztahujících se k Churchillovi - včetně mikrofonu, kterým bývalý premiér ohlásil konec války.

Sadu tří protéz pro Churchilla navrhli dentisté kvůli tomu, že premiér mírně šišlal, což ubíralo jeho plamenným rozhlasovým projevům na vážnosti. Díky protézám byla pak jeho slova působivější a důvěryhodnější. Ministerský předseda měl při sobě – pro případ nouze - vždy ještě jedny náhradní zuby.

Problémy se zuby a dásněmi trápily Churchilla už od dětství. Jednu zubní náhradu pochovali společně se slavným státníkem v roce 1965, další uvolnil na aukci syn zubního technika, u něhož si ji Churchill svého času objednal. Třetí kus je k vidění v muzeu Royal College of Surgeons.

Churchill si služeb svého osobního zubaře vážil natolik, že jej nechal navrhnout na povýšení do šlechtického stavu. Neméně si vážil práce svého dentálního technika Dereka Cudlippa, kterého prý kvůli jeho dovednostem raději nenechal povolat do armády. „Když dorazil povolávací rozkaz pro mého otce, Churchill ho osobně roztrhal,“ uvedl Cudlippův syn Nigel, který byl do dneška majitelem protézy. Cudlipp prý podle Churchilla daleko lépe sloužil vlasti v Londýně jako premiérův zubní technik.

Winston Churchil (1874-1965) byl premiérem za války v letech 1940 až 1945. Podruhé byl ministerským předsedou od roku 1951 do 1955.

Churchillův archiv bude do dvou let na webu

Komu se nepodařilo vzácné pozlacené zuby získat, může se těšit alespoň na Churchillův archiv, který bude na základě dnes oznámené dohody nadace spravující Churchillovu pozůstalost a nakladatelství Bloomsbury Academic během dvou let přístupný na internetu. Archiv je nyní uložen v asi 2 500 krabicích a obsahuje asi milion položek: oficiální dokumenty, poznámky a rukopisy projevů, korespondenci, fotografie či doklady o sázkách s přáteli.

Britský stát koupil Chruchillův archiv od jeho dědiců v roce 1995 za 12 milionů liber. Nyní je v Cambridgi a je přístupný jen po předcházející dohodě s jeho správci. Bloomsbury Academic oznámilo, že celý archiv zdigitalizuje a zpřístupní online v roce 2012. Za přístup se bude platit zatím neurčená částka, ale nakladatelství tvrdí, že se bude snažit, aby byla co nejdostupnější.

V archivu jsou rukopisy Churchillových slavných válečných projevů v Dolní sněmovně poté, co se v květnu 1940 stal premiérem. Jsou tu ale i méně známé dokumenty, jako román Savrola, který napsal ve svých 23 letech a který prý má výrazné autobiografické rysy. Archiv obsahuje dopisy s dramatikem Georgem Bernardem Shawem, herečkou Vivien Leighovou, ale také se slavnou sufražetkou Sylvií Pankhurstovou. Osobnější materiály dokumentují Churchillovu lásku ke zvířatům, včetně kocoura Nelsona, psů Rufuse I. a Rufuse II. či andulky Toby, i k alkoholu a sázkám. Další materiály zase potvrzují, že tajná služba MI5 testovala jeho oblíbené doutníky v obavě, aby neobsahovaly rozbušku či jed.

Daily Telegraph o Churchillově zubní protéze
Daily Telegraph o Churchillově zubní protéze
Více fotek
  • Daily Telegraph o Churchillově zubní protéze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1833/183235.jpg
  • Churchillova zubní protéza autor: Alastair Grant, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1836/183515.jpg
  • Winston Churchill autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/333/33205.jpg