Na raketový útok z Gazy odpověděl Izrael náletem

Gaza - Izrael v noci na sobotu provedl sérii leteckých úderů na cíle v pásmu Gazy. Šlo o reakci na odpálení rakety z palestinského území. Jedním z cílů útoku byl výcvikový tábor hnutí Hamas, střely zasáhly také několik tunelů, které spojují pásmo Gazy s Egyptem, a osamělý neobydlený karavan. Podle místních záchranářů byli lehce zraněni čtyři lidé.

Důvodem náletu byl páteční raketový útok na obytnou budovu v jihoizraelském Aškelonu ležícím 12 kilometrů severně od Gazy. Raketa typu Grad s doletem 20 kilometrů tu dopadla do obydlené čtvrti. Zničila jeden automobil a vyrazila několik oken. Další dvě minometné střely byly odpáleny do oblasti západní Negevské pouště. Při útocích nebyl nikdo zraněn, aškelonský starosta je ale označil za nejzávažnější od izraelské ofenzivy proti Gaze na přelomu let 2008 a 2009. Ta trvala necelý měsíc a zahynulo při ní na 1 400 Palestinců a 13 Izraelců.

K útoku na Aškelon se nepřihlásila žádná z palestinských radikálních skupin. Hamas, který pásmu vládne, tvrdí, že své bojovníky od podobných útoků odrazuje. Menší skupiny ale toto nepsané příměří nedodržují. Od začátku letošního roku dopadlo na Izrael podle armády asi 60 raket, ale zatím neohrozily tak velká města jako Aškelon.

Následky palestinského útoku na Aškelon
Následky palestinského útoku na Aškelon