Čtyři mrtví Češi na dálnici u Kodaně

Kodaň - Při dopravní nehodě na dálnici u Kodaně dnes nad ránem zahynulo pět lidí, čtyři z nich byli podle policie čeští řemeslníci pracující v Dánsku. Informovala o tom dánská tisková agentura Ritzau. Česká konzulka v Kodani Barbora Stejskalová řekla, že dánská policie se na velvyslanectví kvůli vyšetřování nehody již obrátila, zatím ale úřad nemá k dispozici žádné podrobnosti. Jeden z Čechů v zemi prý dlouhodobě žil. Podle svědků vozidlo Volkswagen Sharan s pěti cestujícími jelo příliš rychle a narazilo do svodidel. 

Podle zatím neoficiálních informací z vyšetřování jel vůz rychlostí 150 kilometrů za hodinu, přičemž na dánských dálnicích je povolených 110 kilometrů v hodině. Vyšetřování nehody zatím nebylo uzavřeno. Jasné tedy není ani to, zda měl český řidič v krvi alkohol.

Policejní mluvčí Mads Firlings se podle AP nechtěl k příčině nehody zatím vyjádřit. Řekl jen, že vůz jel před nárazem vysokou rychlostí v odstavném pruhu. Tři z pěti cestujících seděli v zadní části automobilu, kde nebyly žádné sedačky a ani bezpečnostní pásy, dodal Firlings. Agentuře Ritzau Firlings řekl, že automobil řídil dvaatřicetiletý Čech dlouhodobě žijící v Dánsku. Jemu také vůz patřil. Mezi oběťmi je čtyřiadvacetiletá Češka a třiadvacetiletý Čech. Čtvrtým mrtvým je osmačtyřicetiletý Dán, který byl kontaktní osobou této skupiny. Pátá oběť nebyla zatím identifikována, policie se nicméně domnívá, že jde o Čecha. Stejskalová, která je s místní policií v úzkém kontaktu, potvrdila, že zahynul také občan Dánska. 

Místní deník Ekstra Bladet označil nehodu za jednu z nejhorších za posledních několik let, která se u dánské metropole stala.

Výběr nehod v zahraničí, při nichž zahynuli Češi

8. září 2001 (Chorvatsko) - Tři čeští turisté a jeden Rakušan zahynuli u Záhřebu, když Rakušan neopatrně předjížděl.

7. listopadu 2003 (Slovensko) - Čtyři lidé zahynuli při havárii českého autobusu u Ružomberoku. Autobus narazil do návěsu nákladního auta, který se uvolnil a přejel do protisměru.

1. srpna 2005 (Španělsko) - Při srážce automobilu s kamionem na silnici mezi Salamankou a Ávilou zahynuli čtyři Češi.

17. září 2006 (Rakousko) - Čtyři lidé zahynuli při nehodě českého autobusu, který havaroval nedaleko dolnorakouského Schremsu v okrese Gmünd.

1. srpna 2008 (Chorvatsko) - Na chorvatské dálnici zahynuli tři Češi a čtvrtý skončil s vážnými zraněními v nemocnici.

4. srpna 2009 (Bulharsko) - Tři čeští turisté zahynuli při automobilové nehodě na černomořském pobřeží. Jeden zemřel na místě, dva po převozu do nemocnice.

31. července 2010 (Dánsko) - Při dopravní nehodě na dálnici u Kodaně zahynulo pět lidí, čtyři z nich byli podle policie Češi pracující v Dánsku.

Při nehodě v Dánsku zemřeli čtyři Češi
Při nehodě v Dánsku zemřeli čtyři Češi