Monzunové deště potápí Pákistán. Zemřelo už 800 lidí

Péšávar (Pákistán) - Počet obětí rozsáhlých záplav v severozápadním Pákistánu, způsobených monzunovými dešti, již přesáhl hranici 800 mrtvých. Informovaly o tom regionální úřady. V sousedním Afghánistánu si záplavy a sesuvy půdy vyžádaly nejméně 70 mrtvých. Evropská komise pošle do Pákistánu pomoc ve výši 30 milionů eur, v přepočtu asi 760 milionů korun.

Rekordní monzunové deště způsobily v Pákistánu jedny z nejhorších záplav za posledních sto let. OSN dnes odhadla, že záplavy postihly v zemi životy milionu osob. Řada lidí se stále pohřešuje.

Některé oblasti jsou stále odříznuté od pomoci, lidem tábořícím na střechách domů již dochází pitná voda a jídlo a začínají se mezi nimi šířit nemoci, především horečky a průjmy. Záplavy zničily tisíce domů a silnic. Na severozápadě země je poničených nejméně 45 mostů.

Video Záplavy v Pákistánu
video

Záplavy v Pákistánu

Na východě sousedního Afghánistánu si záplavy a sesuvy půdy vyžádaly nejméně 70 mrtvých, další desítky lidí zde byly zraněny. Celkem zde živel postihl životy tisíců lidí.

Evropská komise dnes oznámila, že vyčlenila na pomoc Pákistánu asi 30 milionů eur (asi 760 milionů korun). Pomoc je určena zejména uprchlíkům a lidem bez domova na severozápadě země, mohou ji však čerpat i lidé postižení záplavami. Za posledních 12 měsíců poskytla Evropská komise Pákistánu pomoc ve výši přesahující 100 milionů eur (více než 2,5 miliardy korun).