Zázraky na Expu: Postižení vstávají z vozíčků

Šanghaj – Světová výstava Expo v čínské Šanghaji se brzy přehoupne do druhé poloviny. K dnešnímu dni světovou výstavu navštívilo téměř 35 milionů lidí. Vypadá to, že se splní předpovědi organizátorů a na Expo, které skončí 30. září, přijede celkem sedmdesát miliónů lidí. Zdaleka ne se všemi návštěvníky jsou ale pořadatelé spokojeni.

Obrovský zájem provází každý i všední den na Expo. Velký zájem lidí pořadatele těší, ale přináší i problémy. Před nejpopulárnějšími pavilóny, jako například švýcarským, britským nebo francouzským stojí lidé ve frontách tři až čtyři hodiny. V třicetistupňových letních vedrech to není nic příjemného. Lidé omdlévají, hádají se a dohadují s pořadateli. Proto řada Číňanů našla svérázné řešení – invalidní vozíček.

Každý pavilon má speciální vchody pro postižené, u kterých se čeká jen chvilku. Ne všichni na vozíčcích jsou ale ve skutečnosti handicapovaní. Přišli na to třeba i Španělé, kteří hosty do svého pavilonu lákají flamengem a obrovským maskotem dítěte Miguelína. „Uvidí děťátko a je to jak v Lurdách. Uvidí děťátko a najednou fotí a stojí. Je to úžasné,“ směje se ředitelka španělské expozice Cecilia Pereirová.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Podobné zázraky se na Expu dějí každou chvilku. Žena vstává, do vozíčku ukládá nákupní tašky a pohodlně pokračuje po vlastních. O pár minut později do vozíčku usedá jiná žena a celá rodina se vydává do francouzského pavilonu. „Je to daleko výhodnější. Ve frontách se stojí hodiny. Toto je lidštější. Některé pavilony požadují invalidní průkaz, ale tento ne. Průkaz máme, ale zapomněli jsme ho přinést,“ vykládá návštěvník Expa.

Čínští pořadatelé začali u vchodů na výstavu postižené přísněji kontrolovat. Příliv podvodníků jen zpomalili, ale nezastavili. Do boje tak vyrazily pavilony samotné. Švýcaři například zdravotní průkazy kontrolují a do pavilonu pustí jen jednoho postiženého za deset minut. „První tři měsíce jsme měli 500 až 700 vozíčkářů denně. Problémem nebyl pouze počet vozíčkářů, ale také fakt, že většina z nich v pavilonu normálně chodila,“ popisuje trable s návštěvníky mluvčí švýcarského pavilonu Cleila Kanavová.

Vozíčky mohou používat i starší lidé. Podle nových pravidel jim ale musí být minimálně pětasedmdesát. I tady si Číňané poradili. Před vchody se důchodci nabízí k pronajmutí. I s vozíčkem.

Španělský maskot Miguelín
Španělský maskot Miguelín
Více fotek
  • Španělský maskot Miguelín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1839/183846.jpg
  • (Ne)handicapovaní návštěvníci Expa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1839/183847.jpg