Záplavy zabily přes tisíc Pákistánců. Začíná se šířit cholera

Péšávar (Pákistán) - Počet obětí monzunových záplav v severozápadním Pákistánu již přesáhl hranici 1 100 mrtvých. Údaj není konečný, protože některé oblasti jsou stále nedostupné. Asi 27 000 lidí je odříznuto od pomoci, více než 100 lidí se nadále pohřešuje. Úřady také zaznamenaly první případy onemocnění cholerou. Podle OSN postihla přírodní katastrofa přes milion lidí, kteří potřebují okamžitou pomoc.

Na záchranných pracích se podílí 43 vojenských vrtulníků, stovka lodí a asi 30 000 vojáků. Těm se podařilo dostat do bezpečí asi 20 000 lidí, dalších zhruba 27 000 lidí je však stále mimo dosah pomoci. Úřady zjišťují rozsah katastrofy z letadel. „Ze zatopených oblastí se nám podařilo zachránit přes 19 000 lidí. To je obrovské číslo. Rozsah katastrofy je ale ohromný a je možné, že o řadě postižených míst ještě vůbec nevíme,“ uvedl mluvčí pákistánské armídy Abbás Athar.

Nejhůře postižená je provincie Chajbar Pachtunchvá, více než 60 obětí bylo od sobotního večera nalezeno v provinční metropoli Péšávar, ve městech Čarsada a Novšera. Vodní živel doslova spláchnul celé vesnice, zničil tisíce domů. V postižených oblastech se utopila velká část hospodářských zvířat, uplavaly zásoby jídla. Postižené oblasti byly rovněž hlavními producenty ovoce a zeleniny pro celou zemi.

Video Pákistán dále sužují záplavy
video

Pákistán dále sužují záplavy

Pákistán dále sužují záplavy

1.8.2010

Reportáž Jakuba Nettla

Do akce se zapojila i OSN. Její pracovníci dodávají potřebným pitnou vodu, zásoby, léky a stany. S humanitárními zásilkami přispěchaly Spojené státy. Pomoc v hodnotě 30 milionů eur slíbila i Evropská unie. „Rozsah této katastrofy je tak veliký, že jedna organizace se s ní sama vypořádat nedokáže. Musíme pomoc koordinovat,“ říká Michael O'Brien z pákistánské pobočky Červeného kříže.

Začíná se hovořit o nejhorších záplavách v dějinách země, meteorologové naměřili na některých místech bezprecedentních 312 milimetrů srážek za 36 hodin.

V nejbližších dnech se přitom obyvatelům zaplavených oblastí neuleví. Příští týden má znovu vydatně pršet. Meteorologové se navíc obávají, že se záplavová vlna přesune dál na jih.

Spoušť po záplavách v Pákistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24