Slovenská koalice zažehnala krizi a má parlamentní většinu

Bratislava – Slovenská vládní koalice bude mít v nadcházejícím volebním období parlamentní většinu. Podařilo se jí totiž zažehnat neshody s hnutím Obyčejní lidé, kteří se dostali do parlamentu na kandidátce vládní strany Svoboda a Solidarita. Čtyřem poslancům z hnutí Obyčejní lidé vadilo, že se do návrhu programového prohlášení vlády údajně nedostaly jimi navrhované změny. Vládní koalice obsadí 79 křesel ve 150členném parlamentu.

Hnutí Obyčejní lidé dnes na tiskové konferenci oznámilo, že do konce volebního období nevystoupí z poslaneckého klubu strany Svoboda a Solidarita. Zažehnala se tak slovenská koaliční krize. Poslanci okolo Igora Matoviče minulý týden totiž zvažovali odchod z klubu SaS kvůli tomu, že programové prohlášení vlády neobsahovalo dost jejich návrhů. Odchod těchto poslanců by přitom pro vládu znamenal ztrátu parlamentní většiny.

Strana Svoboda a Solidarita se ale dnes zavázala, že bude prosazovat návrhy hnutí Obyčejní lidé. Například navrhne zrušení odstupného pro poslance. Čtveřice rebelujících poslanců naopak slíbila, že pokud vystoupí z poslaneckého klubu SaS, vzdají se poslaneckého mandátu. 

Většina je i nadále vratká

Členové hnutí se ovšem nezavázali k tomu, že budou vždy hlasovat v souladu s postojem poslaneckého klubu Svobody a Solidarity, i nadále tak mohou hlasovat proti vládním návrhům. Není tedy jasné, zda v budoucnu rebelující poslanci neshodí některé vládní zákony pod stůl.

Kvarteto středopravých vládních stran - Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), liberální Svoboda a Solidarita (SaS) a slovensko-maďarská strana Most-Híd - obsadilo po červnových volbách 79 křesel. Dosáhlo tak ve 150členném parlamentu mírné většiny mandátů, což se nepodařilo vítězi voleb Směru-sociální demokracii expremiéra Roberta Fica, jenž nezískal dostatečně silného koaličního partnera.