Mezinárodní komise prověří zásah Izraele proti humanitárnímu konvoji

New York - Kontroverzním zásahem Izraele proti konvoji, který se snažil prorazit do pásma Gazy, se bude zabývat mezinárodní komise. Oznámil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Mezi členy komise budou i zástupci Izraele a Turecka. Při obsazení lodí, které měly dopravit do Gazy humanitární pomoc, zemřelo 31. května 9 Turků.

Podle šéfa OSN začne komise incident prověřovat od 10. srpna, výsledky vyšetřování pak budou k dispozici v září. Komise bude čtyřčlenná, povede ji novozélandský premiér Geoffrey Palmer a dosavadní kolumbijský prezident Álvaro Uribe, doplní je pak jeden zástupce Turecka a jeden zástupce Izraele.

„Informovali jsme dnes generálního tajemníka OSN, že budeme spolupracovat s panelem, který má prověřit incident s flotilou. Jsme si jisti, že fakta jsou na naší straně. S důvěryhodným a objektivním panelem nemáme žádný problém,“ okomentoval to dnes mluvčí izraelské vlády Mark Regev. 

Video Zásah proti flotile prověří mezinárodní komise
video

Zásah proti flotile prověří mezinárodní komise

Izraelská armáda zasáhla 31. května proti šestici lodí, která mířila k pásmu Gazy, chystala se prolomit blokádu palestinského území. Izrael proto proti flotile zakročil. Při zásahu zemřelo 9 tureckých aktivistů.