Polsko a Česko si vypomohou v zemích, kde zruší ambasády

Varšava – Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes jednal ve Varšavě se svým polským protějškem Radoslawem Sikorským. Politici se shodli, že Česko a Polsko si budou vypomáhat v oblastech, kde kvůli úsporám budou rušit zastupitelské úřady. Navíc chtějí obě země koordinovat své postoje v rámci Evropské unie a pokračovat v působení Česko-polského fóra.

Ředitel tiskového odboru českého ministerstva zahraničí Jiří Beneš informoval o plánované spolupráci Polska a Česka: „Budou se na úrovni pracovních skupin hledat možnosti, jak si vyjít vstříc v té či oné zemi, pokud přijdou další rozhodnutí o uzavírání úřadů.“ Spolupráci ovšem obě země plánují i s dalšími členy takzvané visegrádské skupiny (V4). Cílem tedy bude, aby v zemích, kde se budou rušit zastupitelské úřady Česka, Polska, Slovenska nebo Maďarska, zůstal úřad alespoň jedné ze zemí.

Schwarzenberg a Sikorski dnes hovořili také o protiraketové obraně v Evropě. Česká vláda minulý týden potvrdila, že v ČR by mělo vzniknout centrum včasného varování nového systému. O Polsku se prý uvažuje jako o jedné ze zemí, kde by mohly být umístěny střely protiraketové obrany.

Radoslaw Sikorski a Karel Schwarzenberg
Radoslaw Sikorski a Karel Schwarzenberg