Fidel Castro představil své 900stránkové memoáry

Havana - Bývalý kubánský prezident Fidel Castro představil svoji novou knihu. Říká, že obsahuje autobiografickou pasáž o jeho vzestupu k moci v roce 1959. Výtisky knihy se ale zatím neprodávají. 84letý Castro, který se kvůli nemoci neobjevoval na veřejnosti od roku 2006, je zřejmě zase při síle.

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro dnes během uzavřeného ceremoniálu uvedl svou novou téměř 900stránkovou vzpomínkovou knihu s názvem Strategické vítězství. V knize vzpomíná na vojenskou revoluci, díky které převzal v roce 1959 moc nad ostrovem.

„Už jsem skoro ani nevěřil, že se vydání tohoto díla dožiji,“ prohlásil Castro na přísně střežené akci, kam mohli jen vybraní hosté. Zúčastnili se veteráni revoluce nebo i šestnáctiletý Elián González, kterému se před deseti lety dostalo velké mediální pozornosti, když se po sedmiměsíčním pobytu v USA vrátil se svým otcem na Kubu.

Fidel Alejandro Castro Ruz

(* 13. srpna 1926)

Je bývalý kubánský prezident a revolucionář. Vládl od roku 1959, kdy byl pod jeho vedením svržen generál Fulgencio Batista. Když v roce 2006 těžce onemocněl a prodělal náročnou operaci zažívacího traktu, předal vládu na Kubě svému bratrovi Raúlovi.

I když dnes Castro knihu představil, na pultech knihkupectví se zatím sehnat nedá. Podle vydavatelů ale v nejbližších dnech přijde do obchodů prvních 3,5 tisíce výtisků, memoáry by ale celkově mohly být vydány v nákladu až 50 tisíc výtisků.

Další veřejné vystoupení bývalého kubánského vůdce, který po zdravotních komplikacích v roce 2006 předal vládu nad ostrovem svému bratru Raúlovi a téměř vůbec se neobjevoval na veřejnosti, je zřejmě důkazem, že se téměř 84letému Fidelovi Castrovi daří dobře.