V Peru řádí mor, zemřel na něj 14letý chlapec

Lima – V Peru se začal šířit mor. První obětí je čtrnáctiletý chlapec, nejmíň dalších 31 lidí se nakazilo. Úřady kontrolují cukr a rybí maso vyvážené z oblasti, kde se nákaza objevila. Podle ministra zdravotnictví trpí většina infikovaných dýmějovým morem, který se přenáší štípnutím blechy. Čtyři lidé se nakazili plicním morem, který patří mezi nejsmrtelnější infekční choroby. Naposledy se mor v Peru objevil v roce 1994, tehdy zemřelo 35 lidí.

Mor se objevil v provincii Ascope. Zatímco dýmějový mor se přenáší štípnutím blechy a lze ho léčit pomocí antibiotik, plicní mor patří podle WHO mezi nejsmrtelnější infekční choroby. Člověk na něj může zemřít už do 24 hodin od nakažení, tvrdí organizace.

Mor

0Onemocnění způsobuje tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis. Existují dvě formy moru – plicní, kterému se říká černá smrt, a bubonická (dýmějový mor). Ten se na člověka přenáší blechami, které se infikují na hlodavcích, většinou na kryse. Plicní forma se přenáší kapénkovou infekcí z člověka na člověka. 

Nemoc se po krátké inkubační době projeví prudkými vysokými teplotami, třesavkou, bolestmi v kloubech a únavou. U bubonické formy se po kousnutí blechou objeví hnisavý zánět mízních uzlin, hlavně v tříslech a podpaží.0

Bakterie Yersinia pestis
Bakterie Yersinia pestis
Více fotek
  • Bakterie Yersinia pestis zdroj: en.wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1025/102441.jpg
  • Výskyt moru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1844/184376.jpg