Havarovaný vrt ucpala zátka z bahna

Londýn / New Orleans – Společnost BP dnes zakončila první fázi umrtvování poškozeného vrtu, když se podařilo vháněním bahna z vrchu vrtu vytvořit pevnou zátku, která brání ropě v úniku. Není zatím jasné, zda nyní poženou do vrtu ještě cement. Pracovníci těžařské firmy nicméně dál budou pokračovat v zaslepování vrtu ještě zespodu, chtějí pomocnými vrty umrtvit i samotné ropné ložisko.

Odborníci na místě havárie v noci na dnešek našeho času začali do vrtu vhánět speciální tekutinu označovanou jako „bahno“. Tlak byl natolik silný, že sloupec ropy ve vrtu se začal snižovat. Tlakové poměry uvnitř vrtu se nepřetržitě sledují, ale ukazují, že bylo dosaženo „žádoucího výsledku“. Další pumpování bahna ale bude nezbytné, v závěrečné fázi má vrt utěsnit dávka cementu. Odborníci se ale neshodují, zda bude skutečně nutné vytvořit ještě cementovou zátku, ta dosavadní by totiž mohla stačit.

Bahno proudilo od úterní noci SELČ do vrtu pod silným tlakem potrubím dlouhým přes 1,5 kilometru z lodi plující na hladině. Odborníci pečlivě sledovali tlakové poměry ve vrtu, z nichž po několika hodinách usoudili, že zátka „sedí“ na správném místě a brání ropě v pohybu vzhůru. Vhánění bahna bylo nyní zastaveno a odborníci vyhodnocují tlakové poměry uvnitř vrtu - podle nich se rozhodnou, zda nasměrují do hlubin další dávku. Někteří experti dokonce nevylučují, že další kroky k likvidaci poškozeného vrtu nebudou nutné.

Video Studio ČT24 o těžbě ropy v USA
video

Studio ČT24 o těžbě ropy v USA

Studio ČT24 o těžbě ropy v USA

Studio ČT24 - 4. 8. 2010

BP začala ucpávat vrt

Americká vláda dnes uvedla, že zhruba tři čtvrtiny z celkového objemu ropy, která z vrtu od dubna unikla, se vypařily nebo rozptýlily, případně byly zachyceny nebo zlikvidovány. Množství ropy, které zůstalo, se v moři natolik rozpustilo, že nepředstavuje velké riziko, přestože problémem nepochybně je. „Zdá se ale, že ropa rychle mizí,“ uvedl dnes Bílý dům.


Sledujte živě práce na ucpávání vrtu: video ZDE.


Admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který koordinuje záchranné práce, v noci na dnešek varoval, že tečku za havárií možná učiní až další operace s využitím pomocných vrtů. Jimi by BP mohla vhánět bahno a cement do vrtu i zespodu, a únik tak definitivně ukončit.

Podle posledního odhadu od dubna do zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy. Jde tak o největší katastrofu svého druhu v dějinách. Předchozí největší podobné neštěstí byla nehoda na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979. Do moře tehdy uniklo 3,3 milionu barelů ropy.


Grafika podmořského vrtu a dvou odlehčovacích šachet ZDE.


BP čelí pokutě deset miliard dolarů za znečištění ovzduší

BP čelí ve Spojených státech žalobě o více než deset miliard dolarů (přes 187 miliard Kč) za znečištění ovzduší karcinogenními látkami. Hromadnou žalobu podalo u federálního soudu v Houstonu více než 2 000 lidí, BP nicméně obsah žaloby odmítá.

Žalobci se opírají o události z letošního dubna a května, kdy BP ve své obří rafinerii v americkém Texas City vypustila do ovzduší velké množství škodlivých látek. BP sice úřadům v USA událost nahlásila, tvrdila však, že na vině byla chybná funkce její krakovací jednotky.

„Aby nepřišla BP o zisky, kdyby jednotku odstavila, vypustila do atmosféry tisíce kilogramů jednoho z nejškodlivějších a smrtelně jedovatých karcinogenů. Vystavila tak nebezpečí nic netušící zaměstnance v rafinerii, stejně jako obyvatele přilehlých oblastí,“ tvrdí žaloba.

Firma příslušnému úřadu v Texasu oznámila, že od 6. dubna do 16. května z její krakovací jednotky uniklo do ovzduší přes 227 tisíc kilogramů chemikálií. BP také uvedla, že zhruba ve stejné době se do atmosféry kvůli údajné poruše ultracrackeru dostalo kolem 7 700 kilogramů benzenu.

Statické umrtvení vrtu
Statické umrtvení vrtu
Více fotek
  • Statické umrtvení vrtu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1847/184635.jpg
  • Protesty proti BP autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1827/182643.jpg