Berlínské hotely zažívají boom - ale jak dlouho?

Berlín - Berlín zažívá turistický boom. Každý měsíc se tam navzdory hospodářské krizi otevírá nový hotel. Od začátku roku otevřelo už 11 nových hotelů, dalších pět to chce stihnout do prosince a 60 už je na papíře. O zákazníky zatím majitelé nemají nouzi, návštěvnické rekordy padají. Víc než polovinu návštěvníků tvoří Němci, ze zahraničí přijíždí 40 procent hostů. Ozývají se ale také obavy, že to tak nemůže být napořád.

Nejvíc hotelů vyrostlo po pádu zdi v bývalé východní části Berlína, ale i na západě je hodně nových. To jsou hlavně luxusní hotely. Přibylo taky hostelů a ubytoven pro nenáročné cestovatele. V Berlíně je teď 741 ubytovacích zařízení a 111 200 lůžek, před patnácti lety to byla sotva třetina. V počtu postelí německá metropole předhonila i Manhattan.

Ve zbytku země loni klesal ubytovnám obrat a dolů šly i ceny pokojů. Nejhůř na tom byly letištní hotely. Berlín v krizovém roce trhl rekord – se skoro 19 miliony noclehů. Letos se čeká ještě o milion víc.

"V porovnání s ostatními evropskými metropolemi jsme na tom dobře, jsme prostě levnější. V Londýně nebo Paříži zaplatíte dvakrát tolik. Pro hosta je to dobré, ale pro provozovatele se z toho brzy stane boj o život, varuje Christian Tänzer, ředitel společnosti Berlin Tourismus Marketing. Také hoteliéři a berlínská radnice se obávají, že se nad turistickou idylou pomalu smráká.

Berlín
Berlín
Více fotek
  • Berlín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1852/185154.jpg
  • Berlín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1852/185153.jpg