Rusko obvinilo USA z porušování závazků spojených s odzbrojením

Moskva - Ruská diplomacie dnes obvinila Spojené státy, že se dopouštějí „četných a hrubých“ porušení závazků v oblasti odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Obdobné výtky vyjádřily USA na ruskou adresu koncem července. Ruské výhrady se týkají dodržování dřívější odzbrojovací dohody START-1 a dohody o likvidaci raket středního a kratšího doletu z konce studené války.

„Zejména při letových zkouškách balistických raket Trident-P rozmístěných na ponorkách nebyla ruská strana včas vyrozuměna a nebyly ji předány telemetrické údaje,“ kupříkladu upozornilo ruské ministerstvo zahraničí. Washington se v daném případě hájil, že dotyčné rakety patřily Velké Británii, která neměla vůči Rusku smluvní závazky. Moskva se však cítila zbavena kontroly nad jedním z klíčových parametrů START-1.

Moskva podle prohlášení také nejednou vyjadřovala znepokojení nad nepovoleným přezbrojením pěti raketových sil na americké základně Vandenberg protiraketovými střelami, což také odporovalo smlouvě. Otevřená podle Rusů zůstává i otázka opětovného přezbrojení amerických těžkých bombardérů z konvenčních na jaderné zbraně. USA podle ruské diplomacie porušují i dohodu o likvidaci raket středního a kratšího doletu, a to tím, že při vývoji protiraketové obrany využívají jako terče skupinu střel, které imitují balistické rakety středního doletu. Podle ruské strany využívání těchto terčů při zkouškách protiraketové obrany fakticky představuje zkoušky raket středního doletu „nového typu“, což odporuje smlouvě, která zakazuje výrobu a letové zkoušky raket středního a kratšího doletu.

Spojené státy obvinily Rusko z porušování závazků již v červenci

Mezi ruskými výhradami zmiňuje dvanáctistránkové prohlášení i případy prozrazení jaderných tajemství cizím rozvědkám či zločineckým skupinám spjatým s obchodem s drogami, havárie v biologických laboratořích, předávání raketových technologií americkým spojencům či prodej zbraní Gruzii. Agentura ITAR-TASS v souvislosti s ruským prohlášením připomněla, že americké ministerstvo zahraničí 28. července „bez předložení jakýchkoliv faktů“ obvinilo Rusko, že prý porušuje své závazky v oblasti odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Ruská diplomacie na oplátku obvinila Washington z tendenčnosti a vznášení „zastaralých“ výhrad.