Sasko zasáhly silné deště, situace ve Varšavě se uklidňuje

Varšava - Polská Varšava se potýká s následky prudké bouře. Voda tam v noci zaplavila silnice i sklepy, pracovníci metra museli zavřít několik stanic. Záchranáři evakuovali lidi uvízlé v zatopených ulicích - včetně cestujících autobusu městské hromadné dopravy. Problémy dělal i silný vítr, který kácel stromy a ničil střechy domů. Hasičům už se tu podařilo situaci zvládnout. V Německu zasáhly silné deště hlavně spolkovou zemi Sasko, situace se tu nadále zhoršuje. Záplavy netrápí jen střední Evropu. S potížemi počítají i středomořské státy. Úřady v jižní Francii už vyhlásily stav pohotovosti.

Kritická je ovšem situace ve městě Bogatina poblíž Frýdlantska, kam přišla tak silná bouře, že se město ocitlo náhle pod vodou. Na evakuaci místních obyvatel je nasazena armáda a vrtulníky. Pomáhají i hasiči ze sousedního Německa. Polsko se v současné době stále vzpamatovává z katastrofálních záplav, které si vyžádaly více než 20 lidských životů.

Na německé straně Krušných hor v Neukirchenu se utopila žena a dva muži, když se snažili vynášet věci ze zaplaveného sklepa. Špatná je situace v celém Sasku, podle agentury DPA bylo 11 000 domácností několik hodin bez proudu a část dálnice 72 mezi bavorským Hofem a Saskou Kamenicí (Chemnitz) byla zčásti neprůjezdná v úseku Chemnitz-Süd a Stollberg-Nord. Z břehů se vylily menší říčky i potoky. V Saské Kamenici byly neprůjezdné i silnice nižšího řádu 173 a 107. Silnici 93 chránili hasiči před zaplavením pomocí pytlů s pískem. Preventivně bylo vypnuto 26 trafostanic, 5 000 domácností proto zčásti nemělo proud. Dalších 5 700 zůstalo bez elektřiny kvůli zaplavení transformační stanice v krušnohorském okrese.

Video Telefonát Piotra Goreckého
video

Telefonát Piotra Goreckého

Telefonát Piotra Goreckého

ud:7.8.2010

Telefonát Piotra Goreckého a Jaroslava Šonky

Reportáž Martina Jonáše

Stav nebezpečí byl vyhlášen v okrese Zhořelec (Görlitz). Saská Žitava (Zittau) je zčásti pod vodou a hasiči museli evakuovat její obyvatele. „Je tu naprostý chaos, který překonává všechno, co jsme dosud zažili,“ citovala agentura DPA policejního mluvčího. Některé lidi voda odřízla od okolí, někteří byli zraněni. Žitavské hraniční přechody do Česka a do Polska byly uzavřeny. Hladiny saských řek zůstávají vysoké. Zatímco obvykle mají v létě 40 až 50 centimetrů, nyní se jejich výše pohybuje od 2,27 do 3,14 metru. „Není jasné, co bude dál,“ prohlásila mluvčí Saské Kamenice Katja Uhlemannová.

Katastrofální stav panuje podle mluvčí hasičů také v Žitavských horách (Zittauer Gebirge). Varování před povodněmi bylo vyhlášeno na německé části Labe a jeho přítocích. Situace se vyhrocuje především na Lužické Nise a jejích přítocích, sdělilo povodňové centrum v Drážďanech. Podle serveru Onet.pl jsou povodně i v polském Dolním Slezsku, kde si záplavy vyžádaly jednu oběť, muže, kterého strhl proud. Zcela zaplavena byla polská Bogatyně, kde čekali mnozí na záchranáře na střechách domů.

Regionální záplavy způsobily silné deště i v Dolních Rakousích na severu Rakouska. V některých okresech spadlo podle hasičů až 60 litrů vody na metr čtvereční. Do záchranných prací se podle agentury APA zapojilo na 1 200 hasičů a záchranářů. Jeden hasič byl těžce zraněn proudem při odčerpávání vody. Nyní je v nemocnici mimo nebezpečí života. Nejhorší situace je v okrese Horn, kde v noci zasahovalo na 900 hasičů. Vesnička Mold už zažívá třetí záplavy, pod vodou jsou celé ulice. Noční deště způsobily záplavy také v Česku, kde už kvůli záplavám zemřeli tři lidé. Kritická je situace na Liberecku.

Na dálnicích se tvoří několikahodinové fronty 

Tento víkend navíc dálnice na jih Evropy opět zaplnili turisté a počasí komplikuje už tak napjatou atmosféru na silnicích. „Zácpy jsou všude po cestě. Na chorvatské hranici jsme vystáli hodinovou frontu,“ řekl jeden z řidičů. Ucpané jsou všechny dálnice v jižním Německu ve směru na Alpy. Zácpy jsou také na všech tazích přes Rakousko směrem ke Středozemnímu moři.

Povodně v Evropě
Povodně v Evropě