Astronauti na ISS opravují chladicí systém

Washington – Dvojice astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes vystoupila do volného kosmu, aby zahájila opravu chladicího systému. Oprava zařízení byla několikrát odložena. Jde o první ze dvou plánovaných výstupů, během nichž mají astronauti řešit jeden z nejzávažnějších problémů, jaký se podle NASA na orbitálním komplexu za 12 let jeho činnosti objevil.

Výstupem do kosmického prostoru a zákrokem, který je označován za komplikovaný, byli pověřeni američtí astronauti Doug Wheelock a Tracy Caldwellová-Dysonová. Oprava porouchaného čerpadla, jež přestalo vhánět do okruhu chladicí směs, se původně měla uskutečnit ve čtvrtek, pak ji americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dvakrát o den odložil, aby astronauti měli více času na přípravu náročné operace.

Poškozený chladicí systém je považován za jednu z nejvážnější poruch ve dvanáctileté historii Mezinárodní vesmírné stanice. ISS má dva chladicí systémy, které mají bránit přehřívání elektrických zařízení uvnitř orbitálního komplexu. Kvůli poruše jednoho z nich musela posádka koncem minulého týdne některé přístroje vypnout a přerušit vědecké experimenty.

Během dnešního výstupu, který začal brzy odpoledne a má skončit kolem 20:00 středoevropského času, chtějí astronauti porouchanou součást systému odmontovat a vyměnit. Při druhém výstupu do volného prostoru, který by se měl uskutečnit ve středu, pak k nově instalovanému čerpadlu připojí kabely.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: NASA