Pochod extremistické strany Naše Slovensko v Bratislavě rozehnala policie

Bratislava - Slovenská policie dnes před Bratislavským hradem zasáhla proti pochodu extremistické Lidové strany Naše Slovensko. Zadržela desítku lidí včetně lídra hnutí Mariána Kotleby. Akce nebyla zakázaná, ale její účastníci se chtěli dostat až k soše panovníka Svatopluka v areálu hradu, což policie nedopustila. Při střetu policie zadržela asi 10 účastníků, jeden z nich měl podle místních médií zakrvácenou hlavu.

„Pochodem chceme vyjádřit vlastenectví,“ řekli organizátoři před jeho zahájením. Desítky účastníků akce poté vyzdvihovaly symboly slovenského národa, ale také provolávaly hanlivá slova na adresu liberálů, homosexuálů a sionistů. Protestovaly proti záměru přemístit jezdeckou sochu Svatopluka, ve které vidí symbol státnosti.

Extremisté byli nejprve seskupení v hnutí Slovenská pospolitost, nejvyšší soud je však zakázal. Nacionalistům vedeným původním lídrem Mariánem Kotlebou se letos na jaře podařilo ovládnout Stranu přátel vína a následně ji přejmenovali na Lidovou stranu Naše Slovensko.

S ní také kandidovali v červnových parlamentních volbách, ale ziskem hlasů zůstali hluboko pod pětiprocentním limitem. Nacionalisté, jejichž představitelé na veřejnosti vystupují v uniformách připomínajících Hlinkovy gardy, požadují zřízení stavovského státu.